Carnap's conventionalism
Carnap'ın uzlaşımsalcılığı
- Tez No: 188986
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜROL IRZIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
KISA ÖZETBu tezde Carnap'ın uzlaşımsalcılığı incelenmektedir. Carnap'ın varlık sorularıarasında yapmış olduğu içsel/dışsal ayrımı çıkış noktası alınmış, ancak içsel/dışsalayrımının uygulama alanının sadece bu sorularla sınırlı kalmaması gerektiği iddiaedilmektedir.İzleyen bölümlerde Carnap'ın felsefesinin bazı temel meseleleri ele alınmıştır.Bunlar, felsefenin sahte-sorunlarının ortadan kaldırılması, ontolojik(varlıkbilimsel) bağlılık, bilimsel kuramların seçiminin ussallığı, bilimsel ilerlemeve bilimsel kuramlarla dilsel çerçeveler arasındaki ilişkilerdir.Son olarak, Carnap'ın uzlaşımsalcı ve faydacı (pragmatist) yaklaşımını daha iyianlayabilmek için önemli bir kavram olabileceği düşüncesiyle, ?yönelimsel?(intentional) ussallık kavramı ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCarnap?s ConventionalismbyUluğ R. SungurIn this thesis Carnap?s conventionalism is analysed. Carnap?s distinction betweeninternal questions of existence and external questions of existence, is the departurepoint of the analysis. However, it is claimed that we should not confineinternal/external distinction with questions of existence.Following chapters deal with some main issues of Carnap?s philosophy such aselimination of pseudo-problems of philosophy, ontological committment,rationality of scientific theory choice, scientific progress and the relations betweenlinguistic frameworks and scientific theories.Finally, I suggest the concept of ?intentional? rationality as a key concept forunderstanding Carnap?s conventional and pragmatist approach beter.