L2 acquisition of the English article system by Turkish learners
İngilizce'yi ikinci dil olarak öğrenen Türk öğrencilerinin İngilizce'deki tanımlıkları edinimi
  1. Tez No: 189005
  2. Yazar: GÜLSEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İngilizce'yi İkinci Dil Olarak Öğrenen Türk Öğrencilerin İngilizce'deki TanımlıklarıEdinimiGülsen YılmazBu tez, İngilizce'yi ikinci dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin İngilizce'dekitanımlıkları (a/an, the, the zero article) edinimini araştırmaktadır. Çalışmanın amacı,öğrencilerin, anadil Türkçe'nin etkisiyle bu formların kullanımında değişkenlikgösterip göstermediklerini incelemektir.Çalışmada iki ayrı dil düzeyinde (20 başlangıç ve 20 ileri düzey öğrenci) olaniki grup öğrenci test edilmiştir. Kullanılan testler, resim betimleme, kısakompozisyon yazma ve boşluk doldurma testlerinden oluşmaktadır. Veriler Mann-Whitney testi yordamıyla incelenmiştir.Sonuçlar, Türk öğrencilerin, İngilizce'deki değişik tanımlıklar arasındakianlamsal ayrımın farkında olduğuna işaret etmektedir. Öğrenciler, bu formlarınkoyulması gereken yerlerde, doğru olan formu diğerlerine oranla daha çok tercihetmişlerdir. Genel olarak, Türkçe'de belirli tanımlık (the) olmaması onlar için peksorun oluşturmamıştır. Öğrenciler, genellikle konuşma ve yazma testlerinde belirli vebelirsiz tanımlıkları (a/an ve the) gerekli yerlere koymamış ve ayrıca, sıfır tanımlıkta(the zero article) da biraz zorlanmışlardır. Sıfır tanımlık gereken yerlerde, the ve a/ankullanma eğilimi göstermişlerdir. Sonuçlar İngilizce'deki tanımlıkların kullanımında,net bir anadil etkisinin olmadığını açığa çıkarmıştır. İleri düzey öğrenciler buformların kullanımında daha az değişkenlik göstermiştir. Bu da, ikinci dildetanımlıkların kullanımındaki değişkenliğin kalıcı bir problem olmadığına işaretetmektedir.vi
Özet (Çeviri)
L2 Acquisition of the English Article System by Turkish LearnersbyGülsen YılmazThis thesis investigates the second language (L2) acquisition of the Englisharticle system by Turkish learners in order to examine first language (L1) transfereffects. More specifically, the aim is to see whether or not L1 Turkish learners wouldshow any variability in the use of English articles due to their L1.Two groups of learners at different proficiency levels (20 beginner and 20advanced learners) were tested through three different tasks. The tasks consist of apicture description, a writing, and a fill-in-the-article task. Data were analyzed usingthe Mann-Whitney tests.Results of the analyses indicated that Turkish learners of English were able tomake semantic distinctions among different article environments. They supplied therequired articles in obligatory contexts at a higher rate than the other articles. Ingeneral, it appeared that the absence of definite articles in Turkish did not pose muchproblem for L2 learners. Omission errors (i.e., omission of both definite andindefinite articles) appeared mostly in on-line speech and written production tasks,and learners also demonstrated some problems in zero article contexts; they tend tooveruse the and a/an in these contexts. Results did not reveal clear evidence forpersistent L1 influence in the use of L2 articles. The rate of variable use of L2articles was lower in the advanced group. This suggests that variable article use in theL2 is not a permanent problem.v