Attachment in a cultural fromework
Kültürel bir çerçeve içerisinde bağlanma davranışları
  1. Tez No: 189009
  2. Yazar: SİBEL HALFON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER FİŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kültürel bir Çerçeve içerisinde Bağlanma DavranışlarıSibel HalfonBu araştırmada kültüre özgü bağlanma davranışlarının ortaya çıkışı incelenmiştir. Türkkültüründe bağlanma güvenliğinin, bireyselliğin teşviki yerine, itaat ve saygı (yapısalhiyerarşi/düzgün tavır) ve karşılıklı bağlılık, empati ve karşılıklı anlayış (birliktelikkarşılıklılık/olumlu bağlanma) ile ilişkili olacağı beklenmiştir. Ayrıca genişleyen benlikyapısının bağlanma güvenliği ve bağlanma davranışları arasındaki ilişkiyi etkileyebileceğibeklenmiştir.Boğaziçi Üniversitesi'nde lisans yapan 116 kadın ve 94 erkek öğrenci, Ebeveyn veArkadaşlara Bağlanma Envanteri Kısa Formu, Genişleyen Benlik Ölçeği ve Kişisel StilEnvanteri (Otonomi ve Sosyotropi alt ölçekleri) ile birlikte araştırmacı tarafından geliştirilenYapısal Hiyerarşi/Düzgün Tavır Envanteri ve Birliktelik Karşılıklılık/Olumlu BağlanmaEnvanterleri'ni doldurmuşlardır.Korelasyon analizleri, bağlanma güvenliği arttıkça otonominin azaldığını ancakhiyerarşi/düzgün tavır ve birliktelik karşılıklılık/olumlu bağlanma değişkenlerinin arttığınıgöstermiştir. Bağlanma güvenliği ve sosyotropi arasında bir ilişki görülmemiştir. Regresyonanalizleri sonucu, genişleyen benlik yapısının oluşumu ile birlikte bağlanma güvenliğinin,birliktelik karşılıklılık/olumlu bağlanma üzerindeki etkisinin azaldığı görülmüştür. Genişleyenbenlik yapısının, bağlanma güvenliği ve araştırılan diğer bağlanma davranışları arasındakiviiilişkiyi etkilemediği görülmüştür. Bazı teorik çıkarımlar yapabilmek için yüksek ve düşükbağlanma güvenliği ve genişleyen benlik kombinasyonları oluşturulmuştur. Bağlanmadavranışlarının ortaya çıkışındaki kültürel farklar, değişik kültürlerdeki kişilik gelişimi venörobiyolojik bulgular ışığında tartışılmıştır.viii
Özet (Çeviri)
Attachment in a Cultural FrameworkbySibel HalfonThe present study examined the indigenous behavioral expressions of attachmentsecurity. In the Turkish culture, attachment security was expected to be associated deference,obedience and respect (structural hierarchy/proper demeanor) along with emotionalinterdependence, empathy and receptivity (symbiosis reciprocity/positive engagement) instead ofencouragement of autonomy. An expanding self construal was expected to moderate therelationship between attachment security and its behavioral expressions.116 female and 94 male Boğaziçi University undergraduate students filled out theInventory of Parent and Peer Attachment Short Form (IPPA), Expanding Self Scale andPersonal Style Inventory (PSI) (Autonomy and Sociotropy subscales) along with StructuralHierarchy/Proper Demeanor and Symbiosis Reciprocity/Positive Engagement Scalesdeveloped by the researcher.Correlational analyses revealed that as attachment security increased, autonomydecreased, structural hierarchy/proper demeanor and symbiosis reciprocity positiveengagement increased. No relationship was found between attachment security and sociotropy.Multiple regression analyses indicated that an expanding self served to decrease the effect ofmaternal attachment security on symbiosis reciprocity/positive engagement while it did notveffect the relationship between attachment security and other behavioral consequencestested. High and low score combinations of expanding self and security were created todevelop some theoretical speculations for further research. The cultural differences found inthe expression of attachment security were discussed in terms of the development of self indifferent cultures and neurobiological findings.vi