Okul-aile ilişkilerinde yaşanan sorunlar
The Problems faced in school-parents relationship
- Tez No: 189017
- Danışmanlar: PROF.DR. SEFER ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
ÖZETBu araştırmanın temel amacı; ilköğretim I. kademe yöneticilerinin,öğretmenlerinin ve ana babalarının okul aile ilişkilerinde yaşadıkları sorunlarhakkındaki görüşlerini alarak, okul ile aile arasındaki sorunları ve beklentileribelirlemektir.Bu genel amaç çerçevesinde aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır:1. Öğretmenlerin okul-aile ilişkilerinde yaşanan sorunlar hakkındaki görüşleri nedir?2. Öğretmenlerin okul-aile ilişkilerinde yaşanan sorunlar hakkındaki görüşleri kişiselözelliklerine göre farklılaşmakta mıdır?3. Ana babaların okul-aile ilişkilerinde yaşanan sorunlar hakkındaki görüşleri nedir?4. Ana babaların okul-aile ilişkilerinde yaşanan sorunlar hakkındaki görüşleri kişiselözelliklerine göre farklılaşmakta mıdır?Bu araştırmanın örneklemini, Kadıköy, Ümraniye ve Maltepe ilçelerindeki MilliEğitim Müdürlüğü'ne bağlı resmi ilköğretim kurumlarında görev yapan toplam 195öğretmen, 25 yönetici ve yine bu kurumlarda çocukları okuyan 595 anne-babadanoluşmaktadır.Bu araştırmada veri toplamak amacıyla anket kullanılmıştır. statistikseldeğerlendirmede öğretmen, yönetici ve anne-babaların okul-aile ilişkilerine yönelikgörüşlerini belirlemek amacıyla aritmetik ortalama ve standart sapmalar; öğretmen,yönetici ve anne-babaların okul-aile ilişkilerine yönelik görüşlerinin kişisel özelliklerinegöre farklılaşma durumunu belirlemek amacıyla t-testi ve varyans analizi kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen bulgular şunlardır:1. Bu araştırmada sorunlara katılım oranları oldukça yüksek düzeylerdedir.Öğretmenlerin okul-aile ilişkilerinde en çok sorun yaşadıkları konular; Velilerinçocuklarının sosyal ve duygusal davranışlarından çok ders başarıları ileilgilenmeleri, velilerin çocuklarının olumsuz yönlerini kabullenmek istememeleri,velilerin okulla yalnızca çocukları ile ilgili bir sorun olduğunda görüşmekIIistemeleridir. En az sorun yaşadıkları konular ise; velilerin öğretmenlerle karşılıklıbilgi alışverişinde bulunmak istememeleri, velilerin öğretmenlerle olan ilişkilerindesaygılı davranmamaları ve velilerin işbirliğine açık olmamalarıdır.2. Öğretmenlerden okul-aile ilişkilerinde cinsiyetlerine göre bayan öğretmenler;yaşlarına göre 20-30 yaş arasındaki öğretmenler; statülerine göre yönetici olanlarve branşlarına göre de diğer branşlar daha çok sorun yaşamaktadır.3. Ana babaların okul-aile ilişkilerinde en çok sorun yaşadıkları konular;öğretmenlerin aile ziyaretleri yapmaması, okulla ilgili kararların alınmasındavelilerin fikrinin alınmaması, velilerin okula yalnızca çocukları ile ilgili bir sorunolduğunda çağrılmasıdır. Ana babaların okul-aile ilişkilerinde en az sorunyaşadıkları konular ise; öğretmenlerin ödevleri kontrol etmemesi, öğretmenlerinyalnızca para ile ilgili konular olduğunda görüşmek istemesi ve öğretmenlerinvelilerle ilişkilerinde, velilere karşı aşırı derecede kuralcı ve katı davranmasıdır.4. Ana babalardan okul-aile ilişkilerinde statülerine göre babalar; eğitim durumunagöre de okula gitmeyenler ve ilkokul mezunu olanlar daha çok sorun yaşamaktadır.Yaşlarına göre ise; velilerin okul hakkında yeterince bilgilendirilmemesi ve sınıfetkinliklerinde daima belirli kişilere görev verilmesi konusuna 20-30 yaşgrubundaki veliler 41-50 yaş grubundaki velilerden daha çok katılmaktadır.Öğretmenlerin öğrenci ve velilerle ilgili ön yargılara ve olumsuz tutumlara sahipolması konusuna ise 51-60 yaş grubundaki veliler 31-40 yaş grubundaki ve 41-50yaş grubundaki velilerden daha çok katılmaktadır.III
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe main goal of this research is to designate the problems and expectationsbetween the parents and school by asking the opinions of the major administors andteachers of primary schools and parents about the problems that they have experinced inschool-family relations.With the borders of that general purpose; the following questions are tried to beanswered:1. What are the opinons of teachers about the problems experinced in relationsbetween school and family?2. Do the opinions of teachers about the problems experienced in school-familyrelations differ according to their personal peculiarities?3. What are the opinions of parents about the problems experienced in relationsbetween school and family?4. Do the opinions of parents about the problems experienced in relations betweenschool and family differ according to their personal peculiarities?The examplification of this research includes 195 teachers, who are working forofficial primary school institutions in Kadıköy, Umraniye and Maltepe districts whichare tied to National Education Directorship, 25 administor and 595 parents whosechildren are attending schools in these institutions.Questionnaire technique was used to obtain data.In statistical evaluation;arithmetic average and standard deviation are applied to determine the teachers',administors' and parents' opinions about school-family ralations; t-test and varianceanalyze are applied to evaluate the changing tendency of the opinions of teachers,administors and parents according to their personal peculiarities.IVThe findings of the research are as the followings:1. The attendance level is very high in this research. The most common problemsthat the teachers face in school-family relations are that parents are interested intheir children's course achievements rather than social and and emotionalattitudes; they do not want to accept the nagative sides of their children; theywant to negotiate with the school only when there is a problem about theirchildren. On the other hand the rarest problem issues are that parents do notwant to negotiate with teachers; they do not act in a respectful manner in theirrelations with teachers and parents are not open for a co-operation.2. According to their sexes'female techers', according to their ages the teachersbetween the ages of 20 and 30, according to their statues 'administors' andaccording to their branches 'other branches' experince these problems moreoften.3. The most common problem issues that families experienced are that teachers donot visit families, families are not asked for their opinions about the schoolsdecisions, they are called by the school only when there is a problem with theirchildren. The rarest problem issues are that teachers do not check thehomeworks, they want to see the parents only when there is a financial issue,and in their relations with parents; teachers treat insensitively and in a rulingmanner.4. According to their statues 'fathers', according to their education level'uneducated and primary school graduates' face these problems more often.Acording to their age; the parents who are at the ages of 20 and 30 are moreagree with the issues that, parents are not informed well enough about schooland in class facilities the same people are chosen all the time, than the parentswho are at the ages of 41-50 are agreed. The parents of the ages of 51-60 areagreed to the situation of teachers' having some prejudices about parents andstudents and negative attitudes towards them more than the parents who are over50 are.V