Okul öncesi eğitim kurumlarında tam ve yarım günlük eğitim programlarına göre 5-6 yaş grubu çocuklarının sosyal ve duygusal gelişimlerinin incelenmesi
Analysis of social emotional development of 5-6 years old children based on full day and half day education programs in preschool education institutes
- Tez No: 189028
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RENGİN ZEMBAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Okul öncesi dönemde çocuğun sosyal ve duygusal bağlamda desteklenmesi,onun ilköğretime ve diğer eğitim basamaklarına daha kolay uyum sağlamasında önemlibir faktördür. Bu nedenle okul öncesi eğitim kurumları, çocukların akademik başarılarıyanında sosyal ve duygusal becerilerini geliştirici etkinliklere yer vermelidirler.Bu çalışmada, tam gün ve yarım gün eğitim veren okul öncesi eğitimkurumlarına giden 5-6 yaş çocuklarının, devam ettikleri programların eğitim sürelerininsosyal ve duygusal gelişimleri üzerindeki etkileri ele alınmış, çocukların sosyal veduygusal gelişimlerinin eğitim programı türüne, cinsiyete ve sosyo-ekonomik düzeyegöre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir.Araştırmanın örneklemi, 2004-2005 öğretim yılında İstanbul sınırları içindebulunan 200 anasınıfı çocuğunu içermektedir. Örneklem grubunu oluşturan çocuklaraMarmara Üniversitesi Sosyal Duygusal Uyum Ölçeği öğretmenleri tarafındanuygulanmıştır.Araştırmanın sonucuna göre, tam günlük eğitim programına devam edençocukların yarım günlük eğitim programına devam eden çocuklardan, sosyal veduygusal yönden daha gelişmiş oldukları tespit edilmiştir. Çocukların cinsiyetleri sosyalve duygusal gelişimlerini etkilememektedir. Bununla birlikte sosyo-ekonomik düzeyçocukların sosyal ve duygusal gelişimlerini olumlu yönde etkilemektedir.V
Özet (Çeviri)
Supporting the child during the preschool period in a social and emotionalcontext, is an important factor that helps the child easily adapt the elementary educationand the further steps of education. Therefore, preschool educational institutes shouldgive way to activities that improves children?s social and emotional skills aside theacademic successes.This study focused on the effects of the education duration over the 5-6 yearchildren?s social and emotional improvement who attends to half day educationprogram schools and full day education program schools and analyzed whether socialand emotional improvement of the children differentiates according to the genders ofthe children, socio-economic level and type of education program or not.The sample data of the research, consists of 200 kindergarten children who residein vicinity of Istanbul. ?University of Marmara Social Emotional Adaptation Scale? wasapplied by teachers to the students that form the sample group.According to the conclusion of this research the children who attends to the fullday education program are more socially and emotionally developed than the childrenwho attend half day education program. The gender of the children has no effect on thersocial and emotional improvements. Although socio-economic level of the children hasa positive effect on children?s social and emotional improvements .VI