Normal ve işitme engelli çocuklarda denge alıştırmalarının denge becerilerine etkisinin incelenmesi
Influence of balance trainings on balance abilities of normal and hearing impaired children
- Tez No: 189036
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırmada; normal ve işitme engelli çocuklarda uygulanacak kapsamlı ve detaylıdenge alıştırmaları programının, statik ve dinamik denge becerilerinin gelişimi üzerineetkisini belirlemek amaçlanmıştır.stanbul ilinde bulunan resmi ilköğretim okulları ve işitme engelliler ilköğretimokullarında eğitimlerine devam eden, 9 yaşında doğuştan işitme engelli kız ve erkeklerdenoluşan 40 işitme engelli çocuk ile 9 yaşında 40 normal çocuk rastgele örneklem yöntemi ileçalışmaya dahil edildi.şitme engelli ve normal çocuklar arasında deney ve kontrol grupları oluşturuldu.Deney gruplarına 4 hafta süresince, haftada 2 gün ve 40'ar dk. denge alıştırmaları uygulandı.Denge alıştırmaları öncesi ve sonrasında deney ve kontrol gruplarının ön ve son test değerlerialındı. Statik denge ölçümü Flamingo Denge Testi ile yapılırken, dinamik dengenin ölçülmesiiçin Stabilometre kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this research the aim is to find out the effects of extensive and detailed balanceexercise programmes which will be applied to healthy and hearing impaired children overtheir development of static and dynamic balance abilities.For our research 40 healthy and 40 congenitionally hearing impaired students werechosen randomly from primary state schools for healthy and special schools for hearingimpaired children in stanbul. All subjects are 9 years old girls and boys.Control and test groups were formed from hearing impaired and normal studentsseparately. Test groups were passed through the movement development program includingbalance training activities. Balance training programmes had been applied for 40 minutes perday and 2 days per week for 4 weeks. Before and after this training program, pre-test and finaltest results were recorded. Static balance records obtained from Flamingo Balance Test; andStabilometer is used to find dynamic balance levels of the subjects.