Görme engelliler ilköğretim okullarında çalışan öğretmenlerle normal ilköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin tükenmişlik düzeylerin karşılaştırılması Üsküdar ilçesi örneği
Comparison of burnout levels between the teachers from schools for the blind and the teachers from the public schools example of Üsküdar
- Tez No: 189041
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada Üsküdar ilçesi içinde yer alan Görme Engelli İlköğretim Okulundaçalışan öğretmenlerle, Normal İlköğretim Okullarında çalışan öğretmenlerin tükenmişlikdüzeylerinin; yaş, cinsiyet, medeni durum, görev türü, görev süresi, çalıştığı okuldaki görevsüresi, mezun olunan program, haftalık ders saati, algılanan ekonomik düzey, mesleğiisteyerek seçip seçmeme faktörlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemekamaçlanmıştır.Araştırmanın örneklemini 2004-2005 öğretim yılı içinde Türkan Sabancı GörmeEngelliler İlköğretim Okulu da Çalışan Öğretmenlerle, Üsküdar Bölgesindeki diğerİlköğretim Okullarında Çalışan Öğretmenler oluşturmaktadır. Türkan Sabancı GörmeEngelliler İlköğretim Okulunda 37 öğretmen anket ve bilgi formunu doldurmuştur. Diğerilköğretim okullarında öğretmenler küme örneklem yoluyla seçilmiştir. Üsküdar İlçesindeki69 Resmi İlköğretim Okullundan 8 okula; bu 8 okuldan da toplam 125 öğretmeneulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is done with teachers which are working at schools for the blind inÜsküdar district. This research is aimed to identify drainings of teachers of public schools andschools fort he blind by using the variables of age, sex, marital status, duty type, dutyduration, duty duration at school, graduated program, weekly lesson hours, perceivedeconomical level and selection of occupation with will.Examples for this study are taken from the teachers at Türkan Sabancı School for theBlind and some of the public schools in Üsküdar district in 2004-2005 education year. 37teachers filled the survey and information form at Türkan Sabancı School for the Blind.Teachers selection from other schools are made by cluster exemplary. 125 teachers are joinedto the research from 8 schools in 69 official schools in Üsküdar district. Analysis are madewith SPSS 11.0 program by using t-test, Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests.It is determined that both schools? teachers have drains first in personalaccomplishment extent (school for the Blind, %18,9-public schools, %24) second inemotional exhaution (school for the Blind, %19-public schools, %21,6). Indepersonalization extent, no high level of depersonalization is detected in teachers at schoolfor the Blind, but it is determined that %3,2 of public schools teachers have high level ofdepersonalization.Depersonalization levels of male teachers are higher than female teachers? levels inschool for the Blind.