Hakkari-Van yöresi kadın kıyafetleri
Local woman clothes of Hakkari-Van
- Tez No: 189068
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KULAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
ÖZETHAKKÂRİ-VAN YÖRESİ KADIN KIYAFETLERİEFTELİOĞLU, AyşeYüksek Lisans Eğitim BilimleriTez Yöneticisi: Prof. Dr. Recai KARAHANEylül 2006, 220 sayfaGeçmişimizi günümüze bağlayan önemli kaynaklardan biri de gelenekselkıyafetlerimizdir. Günümüzde çok az örnekleri bulunan bu kıyafetler müzelerde,sandıklarda korunmaya çalışılmış, fakat bu çalışmalar yeterli düzeyde yapılmamıştır.Van - Hakkari çevresine ait yöresel kadın kıyafetleri tek tek incelenerek, renk,dikim tekniği, şekil, aksesuar gibi teknik ve estetik özellikleri belirlenerek bölgeselözelliklerinin tespit edilmesine ve bu giysilerin yok olmasının önlenmesi amacıylainceleme altına alınmıştır. Bu araştırma giriş, genel bilgiler, yöntem, katalog,değerlendirme, sonuç ve öneriler bölümlerinden oluşmaktadır.Giriş bölümünde araştırmanın tanımı, önemi, sınırlılıklar, tanımlar, ilgili kaynaklaryer almaktadır. Genel bilgiler bölümünde araştırmanın yapıldığı yöre yörenin gelenek vegörenekleri hakkında bilgiler verilmiştir. Aynı zamanda Türk Giyim kuşamı hakkındabilgi verilmiştir. Yöntem bölümü araştırma modeli, evren ve örneklem, giysi türü vekaynak kişi tablosu, veri toplama teknikleri, verilerin analizi bölümlerinden meydanagelmiştir. Katalog bölümünde giysi parçalan Yöresel Giysi Uygulamalı İncelemeFormu kullanılarak incelenmiş, giysilerin fotoğrafları ve 1/10 oranında teknik ve kalıpçizimleri bulunmaktadır. Değerlendirme bölümünde giysi parçaları, döküm tablolarıkullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç ve öneriler bölümünde giysi parçalarının genelözellikleri hakkında sonuca varılmış ve geleneksel giysilerimizin kaybolmasını önlemekiçin neler yapılması gerektiği açıklanmıştır.Geleneksel giysilerimizi tanıtmak için yapılan bu çalışmaların gelecek nesillereışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
9. SUMMARYOne of the important sources which lies up our past ta the future is our traditionalclothes this clothes which are rare, are tried to be protected in museums and boxes, butthese methods are not enough.In order to prevent the extranet of these clothes. They are under research ofYuzuncü Yıl university Traditional Turkish handcrafts In these studies, traditional TurkishHandicrafts Programme is done as post Graduate Graduation Thesis for this purposetraditional clothes of wowan in Van and Hakkari have been studied and documented. Thisstud consist of introduction, general information, ethod, catalogue, evaluation result andadvice sections.In Introduction, the definition of the research, its importance, limits, and the relatedresources are found. In general information section the place of research and generalinformation about the culture and traditions of the are given. At the same time informationabout Turkish clothing style is given the method section is formed of research model,unhorse and examplifucadu type of clothes and resource persons table, data collectingtechniques and analysis of data In catalogue section parts of clothes are researched withlocal clothes applied research form and there are pictures of Clothes in dimension of 1/10and technical and forms of the clothes In evaluation section parts of clothes arc analyzedby using variay in result advice section general characteris clothes are resulted and whatcold be done in order to prevent the extinet of these Traditional clothes.It is believed that this study which is aimed to introduce our traditional Clothes willenlighten the next generations.