İbn Düreyd ve Cemheratü'l-Lüga adlı eseri
Ibn Durayd and his book Jamharat al-Lughah
  1. Tez No: 189175
  2. Yazar: FATİH KILINÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHİTTİN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZETBN DÜREYD VE CEMHERATÜ'L-LÜGA ADLI ESERBir giriş ve iki bölümden oluşan çalışmada bn Dureyd'in hayatını ve meşhureseri Cemheratu'l-Luğa analiz edilmeye çalışılmıştır.III. asrın ilk çeyreğinde dünyaya gelen bn Dureyd, yaklaşık bir asırlık hayatıboyunca Arap dilbiliminin gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Döneminin en meşhurhocalarından ders almış ve yine döneminin en meşhur âlimlerine ders vermiştir. Arapçalügatçilik sahasında el-Halil b. Ahmed'in açtığı çığırı bir yandan takip edip diğeryandan da geliştirerek kendinden sonrakilere ışık tutup kılavuzluk etmiştir.smiyle özdeşleşen Cemheratu'l-Luğa adlı eseri, Arap dünyasında ilk alfabetiksözlük olarak kabul edilmektedir. bn Dureyd, bu eserinde bazı ana bablar oluşturmaksuretiyle kalb sistemini uygulamıştır. Kelimelerin anlamlarını verirken Kur'ân-ıKerûm'in yanı sıra hadis, şiir ve mesellerden çokça örnekler vermiştir. bn Dureyd'in bueseri daha sonra yazılan lügatler için de hem bir delil hem de başvuru kaynağı olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIBN DURAYD AND HIS BOOK JAMHARAT AL-LUGHAHWe discussed the work which is covering one introdiction and two chapter;including the life of Ibn Durayd and his popular work named Jamharat al-lughah.Ibn Durayd was born in the first quarter of third century. n his nearly onecentury life Ibn Durayd, supported to advance of linguistic of Arab. He learned it fromthe most famous Arabic scholars and tought to the femous scholars in his century. n thefield of Arabic dictionary, he guided the people who succeded him by following thescholar named el-Halil b. Ahmed who blazed a frail in the field linguistic of Arab. Alsohe improved el-Halil b. Ahmed?s work.Jamharat al-lughah which became identical with his name is accepted the firstalphabetic dictionary in Arab world. In his work, Ibn Durayd, applied ?the system?s ofhart? by making some main chapters. He also gave many examples from Qur?an as wellas, hadith and peotries. The book of Ibn Durayd has became a main source andsupporting documents.Key words : Arab languaceIbn DuraydJamharat al-lughahDictionaryFAT H KILINÇ