Fenikeliler'de Akdeniz ticareti
Phoenicians' Mediterranean trade
  1. Tez No: 189181
  2. Yazar: GÜNEŞ GİRGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKAN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Fenikeliler Akdeniz ticaretini M.Ö. 1200 yıllarında elinde bulunduran ve Antikçağda deniz ticaretinin başlamasına ve yayılmasına sebep olan bir ulus olmalarındandolayı önemli bir yere sahiptirler.Kurdukları ticari kolonilerde Doğu Akdeniz kültürünü Batı'ya tanıtmışlar veayrıca Doğu ile Batı arasında ticari taşımacılıkta bulunarak kültürlerin kaynaşmasındaönemli bir rol üstlenmişlerdir.Fenikeliler M.Ö.3. bin yıldan itibaren Suriye-Filistin kıyı şeridine yerleşen Samikökenli bir ulustan gelen denizci ve tüccar bir halktır.M.Ö.1200 yıllarından itibaren Akdeniz ticaretinde çok önemli bir yere sahipolan Fenikeliler, diğer uluslarla ticari faaliyetlerini sürdürebilmek ve ticaret ağlarınıgenişletebilmek için Akdeniz'in Batısına doğru yayılma göstermişler; Bütün Akdeniz'de,adalarda ve hatta Cebelitarık Boğazının ötesine Atlas okyanusuna kadar uzanankıyılarda ticaret kolonileri kurmuşlardır.Kurdukları ticaret kolonilerinde bulundukları ülkenin maden, endüstrinalanındaki yerel zenginliklerinden ham madde olarak faydalanmışlar. Bunları işlemekiçin küçük çaplı atölyeler kurmuşlar, el işçiliği ve zanaatçılıkta çok ileri gitmişlerdir.Başlıca ticari ürünleri arasında: Boyalı ve işlemeli kumaşlar, elbiseler, süseşyaları: Takılar, küçük dekoratif objeler, pişmiş toprak adak heykelcikleri, değerlimadenler, işlenmiş madeni kaplar bulunmaktadır.Ticari faaliyetlerinin bir gerekliliği olarak ilk alfabe yazısını Fenikeliler bulmuş,bunu diğer uluslara tanıtmışlar, Yunanlılar daha sonra bu yazıyı geliştirmişlerdir. lkşeffaf cam kullanımı, notalama sistemi gibi yenilikleri diğer uluslara kazandıranFenikeliler, gemi yapım teknikleri ve denizcilikte de ileri gitmişler, Yunanlılara ve birçok ulusa bunları öğretmişlerdir.Fenikeliler kurdukları kolonilerde ticaret yapmak dışında yerleşim kurmak gibibaşka amaçları yoktu. Bu onların tarihleri boyunca sürekli başka ulusların himayesindeyaşamalarına neden olmuştur. Kent devletleri halinde yaşamaktaydılar ve aralarındakültürel paylaşımları dışında bir bağ ya da coğrafi bir bütünlük yoktur. Kartaca dışındahiçbir kent güçlü bir askeri orduya sahip değildir; Fakat bir çok ulusun himayesindeyaşamış olsalar bile izledikleri barışçı politika sayesinde kimliklerini ve kültüreldeğerlerini uzun süre korumayı başarmışlardır.
Özet (Çeviri)
Phoenicians have a fundamental role in the Mediterranean sea who caused andexpanded the sea trade in the archaic era in 1200 B.C. They explained the eastMediterranean culture to the west by using their colonies and also they had a big roleabout becoming close friends between east and west.Phoenician?s origin was Babylon and they were a merchant and a sailor nationwho established in Syria-Palestine shoreline as from 3000 B.C.From that the dateforward 1200 B.C.The Phoenicians had an import and role in the archaic era trade,therefore they wanted to expand their trade area till the west. They established lots ofcolonies along the Mediterranean sea and Atlas ocean and also Gibraltar.In their colonies there were lots of metals which were used in industry and thephoenicians used it for row materials and tradei. They established small workshops andthey were very good at handicraftsman ship.Some trade product:Embroidered fabric, painted fabric, bric a brac, galssworks, jewelry, decorativeobjects, cooked offering sculptures metallic vessel.....etc.In consideration of their trade, they found the first alphabet then the othernations began to use it. After founding the alphabet, Greeks developed this alphabet.The first pearly glass was discovered by the phonicians. They were good at ship buildingang technics.The Phoenicians established only trade colonies, they did not settle down intheir colonies, for this reason Phoenicians always protected by other nations. OnlyCarthage had an military power. Despide the Phoenicians lived under protected byother nations, they achived to live by preserved their identity for a long time.