Bir müzik enstrümanı olarak arp'ın gelişimi
Development of the harp as an instrument of music
- Tez No: 52744
- Danışmanlar: DOÇ. KAYSU DOĞANSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET bilindiği gibi Arp, bir müzik enstrümanı olarak, enstrümanlar arasında en eski olanlardandır. Arp, tarihin her döneminde ve hemen her kıtada, insanlar tarafından kullanılmıştır. 1 ! i Kulağa hoş gelen, temiz ve yalın sesi, ihtişamlı görüntüsüyle insanları derinden etkilediği görülmüştür. Arp'ın tarihi Yunan antik çağından, çok daha eskilere dayanır. Mısırlılar'da, Asurlular'da, Fenikeliler'de, İbraniler'de Arp'ın kullanıldığı bilinmektedir. Ancak, böylesine eski bir Müzik enstrümanı hakkında, Türkçe'de telif ve çeviri olarak bir kaynak bulunmamaktadır. Ablında yabancı dillerde, Arp üzerine yapılmış yeterli çalışmalar bulunmaktadır. E|u durumda, bir müzik enstrümanı olarak Arp'ın tanımı, tarihsel gelişimi ve ağırlıklı olarak Arp için beste yapan sanatçıları tanıtmak, bu alanda eğitim yapan kişiler için olduğu kadar, ülkemiz müzik kültürü açısından da son derece önemlidir. Arp'ın ülkemizdeki tarihini incelemek ise daha ayrıntılı bir çalışma konusu gerektirir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As far as concerning the music instruments, everyone sureyi accept thant the HARP is one of the oldest and famaus one among the i others.; At a short glance, in any period ot history and in every continent it has been using by musicians. It can easily impress the people iwith it's perpect visuality and it's pure brilliant saund. ! Itj is well known that the backstory of the harp is much more older than the greek ancient age. i We also known that the harp had been used in Egypt, Assyrian, Phonicia and Hebrew unfortunately there are not so many deep and useful sources in TURKEY about this well-known music instrument but we are able to find enough researches in other larguages. In this case, it is very important to know the definition of the harp and the composers who worked and composed various of pieces construct the harp reporetoire for TURKEY'S musical culture. Although more detailed researches about the devalopment of the Turkish harp history studies are needed for the sufficient background.