Stylistics and teaching English through literature for intermediate EFL students
Biçem bilim ve orta üst seviyedeki yabancı dil öğrencilerine İngilizceyi edebiyat aracılığıyla öğretme
  1. Tez No: 189187
  2. Yazar: İREM GÜL KAPLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ECE SARIGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖzetYabancı dil öğretimi sürecinde, öğrencinin dil öğrenim hedeflerinikarşılayabilmek amacıyla günümüze kadar pek çok metot ve yaklaşımgeliştirilmiş; dil öğrenimini kolaylaştıracak, zevkli hale getirecek materyalleroluşturulmuştur. Edebi eserlerin yabancı dil öğrenimi sürecinde kullanılması dabu yaklaşımlardan biridir. Çalışmanın ana hedefi şu üç soruyu cevaplamaktır:?Neden edebiyat yabancı dil sınıflarında kullanılmalıdır??; ?Ne tür edebi eserlerseçilmelidir??; ve ?Yabancı dil sınıflarında edebiyatı kullanmak için nasıl bir yolizlenmelidir?? Bu konular incelendikten sonra, çalışma daha özel bir konu ilesınırlandırılmıştır: Yabancı dil sınıflarında şiirin kullanımı.Yabancı dil sınıflarındaki popülaritesi ancak 1980'lerden sonra kabuledilen edebiyat, şimdilerde bir öğretim materyali olarak sıklıkla kullanılmayabaşlanmıştır. Romanlardan alınan bölümler, oyunlar ve öyküler gibi nesireserlerin tercih edilmesine rağmen, şiire daha az önem verilmiştir. Ve ne yazık ki,şiir yabancı dil sınıflarında hak ettiği değeri bulamamıştır. Tabiû ki yabancı dilöğrencilerinin ana dili ngilizce olmadığından, o dilde yazılmış bir şiiri anlamanınçok zor olduğunu sanırlar, çünkü şiir çok özel, sanatsal bir dille mısralar halindeyazılmış farklı bir edebi türdür. Bu yüzden yabancı dil öğrencilerinin şiire karşıçok büyük bir ön yargıları vardır. Çalışmada, böyle bir durumda, edebi eserinderin manalarına ulaşmak için, önce eserin dil yapısıyla ilgilenen biçem biliminkullanılması önerilir. Böylece bu çalışmada odaklanılan diğer bir konu olanbiçem bilim, yabancı dil öğrencilerinin şiire karşı ön yargılarını kıracak biranahtar nokta olarak sunulur.Ancak, yabancı dil öğretmeninin biçem bilim tekniklerinin kullanıldığıderse iyi hazırlanmış olması gerekir. Öğrencilerin ?biçem bilim? diye bir terimibilmek zorunda olmadıklarından, öğretmen öğrencilerini biçem bilim tekniğinibilinçaltında kullanmaya yönlendirmelidir. Bu şekilde, öğrencilerine kelime vevdilbilgisi konularını tekrar ettirdikten sonra, onların dil ve eleştirel düşünceyeteneklerini geliştirecek yorumlar yapmaya yönlendirmelidir.Sonuç olarak, bu çalışma, bir öğretim materyali olarak edebiyatı veözellikle şiiri, yabancı dil sınıflarında kullanmak isteyen ngilizce öğretmenlerinepratik bir yardım olması amacıyla hazırlanmıştır.Birinci bölümde, çalışmaya genel bir bakış sunulmuş ve çalışmanın amacı,önemi, problem ve çalışmanın sınırları tanıtılmıştır. kinci bölüm, edebiyatın veedebi dilin ne olduğuna dair bilgiler verir. Üçüncü bölüm, yabancı dilsınıflarındaki edebiyatın yeri konusunu sunar. Dördüncü bölümde, edebi türlerinseçimindeki kıstaslar açıklanır. Öğrencilerin ihtiyaçlarına, olgunluk ve dilseviyelerine göre her hangi bir edebi türün ve eserin seçilebileceği söylenir.Beşinci bölüm, daha özel bir konu olan yabancı dil sınıflarında şiirinkullanımından bahseder. Aynı zamanda, şiirin doğası, şiir dili ve öğrencilerinşiire karşı olan ön yargılarından söz eder. Altıncı bölüm, yabancı dilöğrencilerinin şiire karşı ön yargılarını kıracak bir anahtar sözcük olarak tanıtılanbiçem bilimi tanımlar. Ve Jenny JOSEPH tarafından yazılan Warning şiiriylebiçem bilim analiz tekniklerinin kullanıldığı bütün bir örnek ders sunulur. Buörnek ders okuma öncesi, okuma esnası ve okuma sonrası bölümlerindenoluşmuştur. Bu ders için tarafımızdan hazırlanan, önerilen sınıf aktiviteleri deçalışmanın ekler kısmında sunulmuştur. Son bölüm olan yedinci bölüm ise,çalışmanın bir özetini içeren sonuç bölümüdür.vi
Özet (Çeviri)
AbstractDuring the teaching English process, a great number of approaches havebeen improved; and so many teaching resources have been searched in order tohelp both language teachers and learners. Besides the other materials used likevideos, newspapers, magazines or pamphlets i.e. literature is one of the usefulresources suggested to be studied. In this study the importance of using literaturein EFL classes is explained. The main target of the study is answering these threequestions: ?Why literature should be used in EFL classes??; ?What kind ofliterary work should be selected?? and ?How literature should be integrated intolanguage classes?? After dealing with these general issues, the study is limitedwith a simplified one: using poetry in EFL classes.Literature, of which popularity in the language classes has been acceptedonly after the 80s, is now getting to be used as a language material in the EFLclasses. Although the narratives such as short stories, dramas or even the extractsof the novels are preferred, poetry is given less importance. Unfortunately it doesnot find the value that it deserves, in the language classes. Since the EFLstudents are not the native speakers, they suppose that poetry is too difficult tounderstand, because it is a different literary genre with a special figurativelanguage written in verse. Therefore, the language students have a great prejudiceagainst poetry. In this study, what is suggested is using stylistic analysis, whichdeals with the language of the literary work first, in order to reach to the deeperideas of the literary text. Therefore, stylistics, which is another issue focused onin this study, is presented as a key point to break the prejudices of the studentsagainst poetry. However; the EFL teacher must be well-prepared for such alesson with stylistic analysis. Since language learners do not have to know a termcalled `stylistic analysis?; teacher should have his students to use stylisticanalysesviitechnique subconsciously and by this way, have his students to revisesome vocabulary and grammar topics, before he asks them to make commentarieson the poem they study, which will develop their critical thinking competenceand four language skills. So, this study has been prepared to be a practical help,especially for the EFL teachers who want to use literature, particularly poetry, intheir language classes, as a teaching resource.In Chapter I, the background to the study is given briefly. In this chapterthe problem, the purpose of the study, the importance of the study and limitationsare introduced. Chapter II focuses on the general information of what literatureand literary language is. Chapter III presents the discussion of the topic ofliterature and ELT. In Chapter IV the criteria of selecting literary genres aredepicted. In this chapter, it is explained that any genre and /so any literary workcan be chosen according to the needs maturity and language levels of thestudents. Chapter V explains the specific issue of using poetry in EFL classes. Italso mentions about `the nature of poetry?, `the poetic language?, and `thestudents? bias towards poetry?.Therefore; Chapter VI defines the science of stylistics which is presentedas a key point to break the prejudices of the language students against poetry.And a whole sample stylistic analysis lesson of the poem Warning by JennyJOSEPH is held. This sample lesson consist of pre-reading; while reading andpost-reading sections; and the suggested classroom activities which are preparedpersonally, have been attached into the appendixes section. The last chapter,Chapter VII is conclusion part which includes the summary of the study.viii