Öğretmen lisesi öğrencilerinin benlik algısı ile mesleki benlik algısı arasındaki bağdaşım
- Tez No: 20782
- Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ KUZGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
-32- BOLUM V ÖZET, SONUÇ, ÖNERİLER ÖZET Araştırmanın amacı, öğretmen lisesi öğrencilerinin benlik ve mesleki benlik kavramları arasındaki bağdaşım düzeyini saptamaktır. Araştırma evreni Hasanoğlan Atatürk Öğretmen Lisesi öğrencileridir. Araştırma kapsamına lise I. ve III.sınıflarından 50'şer öğrenci tesadüfi yöntemle seçilmiştir, araştırmanın tüm verileri, bu 100 öğrenciden sağlanmıştır. Araştırma kapsamına giren okul öğrencilerinin çoğunu, kırsal bölgelerden gelen ve bulundukları yerde bir ast öğrenim olanağı bulamayanlar oluşturmaktadır. Genel ve kırsal kesimdeki ilkokul öğretmenlerinin çocukları öğretmen kontenjanından, devlet parasız yatılı sınavını kazanan başarılı öğrenciler ve bulundukları yerde bir üst öğrenim görme olanağı bulunmayan çocuklar paralı yatılı olarak gelmektedirler. Bu çocuklar öğreti menlik mesleğine ilgi duymuş olabilirler, çünkü öğretmenlik toplumda yaygın olarak bilinen bir meslektir. Öğretmen lisesi öğrencilerinin benlik ve mesleki benlik kavramları arasındaki bağdaşımın araştırıldığı bu çalışmada, 1- Ölçme aracı olarak sıfat listeleri kullanılmıştır. Ölçme araçlarının güvenirlik çalışması yine aynı okulda yapılmıştır. 2- Sıfat listesini oluşturabilmek için son sınıf öğrencileri- ne;“Öğretmenlerinizi sıfatlarla anlatınız”denilmiştir. Bu açık-33- uçlu soruyla elde edilen bilgilerden bir sıfat listesi oluştu rulmuştur. Bu sıfatların içinde olumsuz olanlar atılmış, yalnız olumlu sıfatlar kullanılmıştır. Elde edilen 61 sıfat 20 kişilik bir öğrenci gurubuna verilmiş; bu öğrencilerin benlik ve mesleki benlikleri arasındaki ilişki Pearson Momentler Çırpımı Korelasyon Katsayısı ile hesaplanmıştır. Elde edilen r değerlerinin anlamlı olup olmadıklarını saptamak için her r değeri için testi uygulanmıştır. Anlamsız olarak kabul edilen 21 sıfat atılarak, 40 sıfat listeye alınmıştır. Geliştirilen sıfat listesi öğrencilere iki ayrı yönergeyle verilmiştir. Birinci yönergede öğrencilerden sıfat listesini kendilerine uygunluk derecelerine göre işaretlemeleri isten miştir. Bir hafta sonra ikinci yönergede öğretmenlik mesleği için bu sıfat listesini derecelemeleri istenmiştir. Veriler elde edildikten sonra, her iki sınıf öğrencilerinin benlik ve meslekî benlik kavramları arasındaki bağdaşıma Kappa Katsayısı ile test edilmiştir. Her iki sınıftaki öğrencilerin de benlik kavramlarının mesleki benlik kavramları ile bağdaşım içinde olduğu görülmüştür. Aynı yöntemle öğret menlik mesleğini tercih edenlerle etmeyenlerin de benlik ve mesleki benlik kavramlarının bağdaşım içinde olduğu bulun muştur. I. ve III. sınıf öğrencileri karşılaştırıldığında, bağdaşım düzeylerinin farklı olduğu bulunmuştur. III. sınıf öğrencilerinin öğrenim yılları arttığından ve öğretmenlik mesleği ile ilgili daha fazla ders aldıklarından; bağdaşım düzeyi yüksek çıkmıştır. Aynı çalışmada Öğretmenlik-34- mesleğini tercih edenlerin benlik ve mesleki benlik kavramla rının bağdaşım düzeyi, tercih etmeyenlerinkinden daha yüksek bulunmuştur. Bu fark, sıfatlara yüklenen değerlerin her iyi insanda bulunması gereken özellikler oluşundan kaynaklanıyor olabilir. III. sınıf öğrencilerinin benlik ve meslekî benlik kavramı bağdaşık olmasına rağmen, 50 kişilik öğrenci grubunda 13 öğrenci öğretmenlik mesleğini hiç tercih etmiyeceğini belirtmiş tir. İlk sırada tercih edenlerin sayısı da oldukça azdır. Bu durum, meslek seçimlerinde benlik ve meslekî benlik kavramının uygunluğu dışında başka faktörlerin de etkili olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The level of relationship between self-concept“and”prefessional concept is studied on 100 students of Teacher high school. Two lists of adjectives have been developed for evalvating. The self-concept and proffessional. I n order to enlarge the list it has concept of the subjects: This enlanged list has been handed in the students under two directives. The first one is that the stadents have been asked to mark the adjectives accerding to the degree of appropriateness. The second one is to mark the adjectives according to the characteristics which a teacher must have. According to the responses to find the relationship between the consepls af“personality”and“professire all concept”which one accepted (market) by the student in two differant last year classen“Kappa Coefficient”has been used. This survey has shown that all the students have tendencies to be teachers. It has also shown that the students who want to be teachers and the its who don't have ability to be teachers. It has been seen that there is a difference between the level of interest in teaching of the first year students and the one of the last year students. As the letter group has bore classen on teaching than former does their level is higher. In this survey it has been also observed that the level of the students who don't want to. However, ît is obvious that both both of the levels are posîtive-accentible. It is believed that there are some more other factors which are effective in the choise of profession inaddition to the concepts of“personal I ity”and“professional responsibility”. TTÜJaeköğreüm Kurm*. De&üma&îasyosı MesM®»}