The impact of the flipped classroom on adult EFL learners' speaking skills
Ters yüz sınıf modelinin yetişkin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenenlerin konuşma becerilerine etkisi
- Tez No: 931207
- Danışmanlar: DR. AYSEGUL LİMAN KABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, Ankara'da OSTİM Üniversitesi'ne bağlı bir dil hazırlık okulundaki yetişkin öğrencilerin İngilizce konuşma becerilerini geliştirmede Sorgulamaya Dayalı Öğrenme (IBL) çerçevesinde Ters Yüz Sınıf (FC) yönteminin etkililiğini araştırmaktadır. Birincil araştırma sorusu, IBL'deki FC modelinin konuşma becerilerini önemli ölçüde geliştirip geliştirmediğini araştırmaktadır. Çalışmaya, farklı geçmişlere sahip, yaşları 20 ila 30 arasında değişen, B1 seviyesinde İngilizce bilen yirmi gönüllü okuldan sonra katılmıştır. Katılımcılar iki gruba ayrılmıştır: FC yönteminin uygulandığı deney grubu ve geleneksel sınıf yöntemlerinin kullanıldığı kontrol grubu. Mevcut araştırmada, Cambridge İngilizce Konuşma Sınavı (B1 Seviyesi) ön test ve son test puanları ile Sorgulama Topluluğu Anketi'nden alınan yanıtlar kullanılarak nicel bir yaklaşım kullanılmıştır. Eşleştirilmiş örneklem t-testleri, Bağımsız örneklem t-testleri ve tanımlayıcı analizler SPSS istatistik paket programında gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, her iki grupta da konuşma becerilerinde kayda değer bir gelişme olduğunu gösterirken, FC istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar sunmuştur. Konuşma testindeki artış 13.8'den 16.7'ye çıkarken, ÖA'nın sonucu sırasıyla 14.7'den 16.1'e çıkmıştır. Genel olarak, konuşma testlerinde gruplar arasındaki fark 0,7'dir ve bu da FC'nin istatistiksel kesinliğini kanıtlamaktadır. Ayrıca, FC grubu, yöntemin katılım ve konuşma becerisi gelişimi üzerindeki etkisini gösterecek şekilde sürekli olarak gelişme göstermiş ve olumlu geri bildirimde bulunmuştur. Bu bulgular, FC yönteminin Sorgulamaya Dayalı Öğrenme çerçevesine entegre edilmesinin konuşma becerilerini geleneksel yöntemlerden daha etkili bir şekilde geliştirebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effectiveness of the Flipped Classroom (FC) method within an Inquiry-Based Learning (IBL) framework in enhancing English-speaking skills among adult learners at a language prep school of OSTIM University in Ankara. The primary research question explores whether the FC model in IBL significantly improves speaking skills. Twenty volunteers from different backgrounds, ages 20 to 30, B1 level of English language participated in the study, after school. The participants were divided into two groups: the experimental group, which implemented the FC method, and the control group, which used traditional classroom methods. The current research used a quantitative approach, utilizing pre-test and post-test scores from the Cambridge English Speaking Exam (B1 Level) and responses from the Community of Inquiry Survey. Paired sample t-tests, Independent-sample t-tests, and descriptive analysis were conducted on the SPSS statistical package program. Results showed a notable improvement in speaking skills across both groups, whereas FC presented statistically significant results. The increase was from 13.8 to 16.7 in the speaking test compared to the TC result was from 14.7 to 16.1, respectively. Overall, the difference between the groups in speaking tests was 0.7, proving FC's statistical certainty. Furthermore, the FC group consistently improved and provided positive feedback, indicating the method's impact on engagement and speaking skill development. These findings suggest that integrating the FC method within an Inquiry-Based Learning framework can more effectively enhance speaking skills than traditional methods.