The influence of cultural content on reading comprehension among intermediate level high school students
Intermediate seviyedeki lise öğrencilerinin okuduklarını anlamalarında kültürel içeriğin etkisi
- Tez No: 189277
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı; ilgili görüş ve düşünceler sunularak intermediateseviyedeki lise öğrencileri arasında okuduğunu anlama üzerinde, kültürel içeriğin vesahip olunan ön bilgilerin etkisini incelemektir ve `Yabancı dildeki bir okumaparçasının içerdiği kültürüne özgü ve geçmiş bilgilere dayanan ögeler, dili öğrenenlerinilgi ve anlama düzeylerini etkiler mi?; Öğrencilerin sahip oldukları ön bilgileröğrencilerin yabancı dilde okuduklarını anlamalarını ne derece kolaylaştırır?;Öğrencilerin kültürel birikimlerine bağlı olarak, yabancı dildeki yeterliliğin okuduğunuanlamadaki rolü nedir?' gibi soruların yanıtlarını bulmak olacaktır.Birinci bölüm; çalışmanın amacını, problemin içeriğini ve ifadesini, hipotezlerinive sınırlarını içerir.kinci bölüm; konuyla ilgili daha önce yapılmış çalışmalarda zaman içindedeğişen ve gelişen görüşleri içerir. Okuma, okuduğunu anlama ve bunun üzerindekültürel içeriğin etkisiyle ilgili çalışmaları inceler.Üçüncü bölüm; yapılan araştırmayı, yöntem, sonuçlar, analiz ve tartışmalarıylabirlikte ortaya koyar.Dördüncü ve son bölümde, araştırmada ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilir.Elde edilen sonuçların ngilizce öğrenen öğrencilerin okuma ve okuduğunu anlamastratejileri konusunda eğitilmesinde faydalı olabilecek yorumlarla sona erer. Bu bölümsonunda ekler ve kaynakça bölümü de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the influence of cultural content andbackground information on reading comprehension among intermediate level highschool students through the review of related literature, and to find the answer of somequestions such as `Do the elements related to the culture and background in a readingtext effect the level of comprehending and understanding of the foreign languagelearners?? or ` To what extend does the schema of the students effect the readingcomprehension?? or ` According to foreign language learners? cultural background,what is the role of foreign language proficiency in reading comprehension??Chapter one handles the aim and the scope of the study, the statement ofthe problem, the hypothesis and limitations.Chapter two deals with the studies and the reviews about this subject, and focuseson the review of the literature related with the reading, reading comprehension and theeffects of cultural content on reading comprehension.Chapter three consists of the data collection and data analysis procedure of thestudy.In the last chapter, the results are evaluated. This study ends with theimplications for the foreign language learners and their reading comprehensionstrategies. Appendices and bibliography are also attached to the end of this chapter.Key Words : Types of ReadingReading ComprehensionCultureSchemaBackground Knowledge