Pisidia Antiocheia'sı kent Sikkeleri
Pisidian Antioch city Coins
- Tez No: 189292
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Coğrafya, Müzecilik, Archeology, Geography, Museology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Pisidia Antiocheia'sı Kent SikkeleriMehmet AKTAŞÖZETBu çalışmada, Konya Etnografya Müzesi'nde korunan ve bugüne kadarçalışılmamış olan Pisidia Antiocheia'sına ait kent sikkeleri incelenmiştir.Günümüzde Isparta li'ne bağlı Yalvaç lçesi'nin 1km. kuzeyinde ve SultanDağları'nın güney yamaçları boyunca uzanan verimli arazide lokalize edilen kent,Büyük skender'in ölümünden sonra bölgeye hakim olan Seleukos kralı I. Seleukos yada oğlu I. Antiochos tarafından Maindros (Büyük Menderes) kenarındaki Magnesia'dan(Magnesia ad Meandrum) getirilen zorunlu göçmenlerin Antiocheia'ya yerleştirilmesiylekurulmuştur. Kent asıl önemini M.Ö. 25 yılında da Augustus tarafından ?ColoniaCaesarea Antiocheia? adıyla yeniden kurularak Legion V Gallica ile Legion VII'ninveteranlarının buraya yerleştirilmesiyle kazanmıştır. Roma mparatorluğu'nunkendisine verdiği ayrıcalıkla kendi adına sikke basma hakkına sahip olan kentin KonyaEtnografya Müzesi'nde bulunan ve imparator Titus'dan başlayarak (M.S. 79-81),Licinius'a (M.S. 308-324) kadar inceleyebildiğimiz Pisidia Antiocheia'sı sikkeleriüzerinde bu iki durum açıkça görülmektedir. Ön yüzlerinde imparator betiminin yeraldığı sikkelerin arka yüzlerindeki COL CAES ANTIOCH gibi ibareler şehir adıylabirlikte şehrin statüsünü de göstermektedir. Ayrıca sikkelerin arka yüzünde sıkçakullanılan Labarium'larda kentin askeri ağırlıklı olduğunu göstermektedir.Labariumlar üzerinde yer alan kartal motifi ile de ayrıca Roma mparatorluğu'nunpropagandası yapılmaktadır. Antiocheia sikkelerinde Roma'nın efsanevi kurucusuRomulus ve kardeşi Remus'un dişi bir kurt tarafından emzirilirken gösterildiği sahnelerile de devlete ve geçmişe olan bağlılık ortaya konmuştur. Yine sikkeler üzerinde sıkçakarşılaşılan Men figürü de kentte yer alan Men Kutsal Alanı'nın varlığınıkanıtlamaktadır.Koloninin resmi dilinin Latince olması sikkeler üzerindeki lejantlara dayansımıştır. mparator isimleri ve ünvanları ile birlikte kentin adı ve arka yüzde yeralan figürlerin isimleri hep Latince yazılmıştır. Elde bulunan sikke örneklerindenhareket ederek koloninin M.S. III. yy. da en doruk noktasına ulaştığını anlamaktayız.
Özet (Çeviri)
Pisidian Antioch City CoinsMehmet AKTAŞABSTRACTIn this thesis, we researched Pisidian Antioch city coins which aren?t examinatedas today in Etnographical Museum in Konya.Pisidian Antioch in near Yalvaç which releated of Isparta Provincia and in theSultan Mountains?s south side. Pisidian Antioch was founded by Seleukid KingdomSeleukos I or his son Antiochos I with bring in this city immigrants near the Maindros(Big Menderes) at Magnesia (Megnesia ad Meandrum). The city won their realimportant in B.C. 25 with Augustus who refounded the city with name of ?ColoniaCaeserae Antiocheia? and with put in place Legion V Gallica and Legion VII? retiredsoldiers . Pisidian Antioch has deserved to publish own coins with Roman privilege. Weexaminated in these coins which are exhibited in Konya Etnographical Museum andfrom Titus (A.D. 79-81) to Licinius (A.D. 308-324). On these coins it is clear that inobserve pictured of Emperor?s bust and on reverse like COL CAES ANT OCHinscription with city name. Otherwise, on reverse of these coins was often usedLabarium which show that this city releated military. With eagle which pictured onLabarium is showed political power of Roman. On the other hand on the PisidianAntioch city coins was pictured Romulus and his brother Remus who are legendaryfounder of Roman with to breast-feed by a female wolf. This picture is show that RomanEmperors is releated with their past. And, the figures of Men which are often picturedon coins is proved that there is a sanctuary area of Men?s in Pisidian Antioch.The Colony of Pisidian Antioch official language is Latin Language. Thislanguage was reflected on coins. Emperor?s name and their title and name of city andfigures name which pictured reverse are all Latin Language. We understand that thecolony was in their the brighest age in 3th. Century A.D. In this city the most coinspublished in 3th. Century A.D. which are proved with our research. This show thatPisidian Antioch has reached its the highest position in 3th. Century A.D.