Tetranychus urticae koch (acarina, tetranychidere)'nin Salihli (Manisa)de ikinci ürün mısırda populasyon yoğunluğu ve laboratuvarda farklı mısır çeşitlerindeki biyolojisi üzerinde araştırmalar
Investigations on the population density of two-spotted spider mite tetranychus urticae koch (acarina, tetranychidae) on corn in the second growing season in Salihli (Manisa) and biology of this pest on two
  1. Tez No: 85564
  2. Yazar: BİLGİN GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN MADANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
IV ÖZET TETRANYCHUS URTICAE KOCH ( ACARINA, TETRANYCHIDAE)'NİN SALİHLİ (MAN İSA)' DE İKİNCİ ÜRÜN MISIRDA POPULASYON YOĞUNLUĞU VE LABORATUVARDA FARKLI MISIR ÇEŞİTLERİNDEKİ BİYOLOJİSİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR GÜVEN, Bilgin Yüksek Lisans Tezi, Bitki Koruma Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Nilgün MADANLAR 22 Mart 1999, 67 Sayfa Bu araştırma 1997-1998 yıllan arasında yapılmıştır. 1997 Yılında ikinci ürün mısır ekilisinin yaygın olarak yapıldığı Salihli (Manisa) ilçesinde iki noktalı kırmızı örümcek Tetranychus urticae Koch' nin populasyon yoğunluğu ilçeyi temsil edebilecek konumdaki 6 tarlada izlenmiştir. 1998 Yılında ise Bornova Zirai Müc. Arş. Enst.'nde laboratuvarda sabit koşullarda (25±2°C sıcaklık, %55±10 orantılı nem ve 16 saat aydınlık / gün) yörede en yaygın ekimi yapılan Otello ve Pioneer çeşitleri üzerinde bu zararlının bazı biyolojik özellikleri incelenmiştir. Tarlalara göre değişkenlik göstermekle birlikte, T.urticae tüm sayımlarda saptanmış, en yüksek yoğunluklar ise ağustos ayının ilk yansı ve eylül ayı içinde ortaya çıkmıştır. Laboratuvar çalışmaiannda Otello'da erkek ve dişi bireylerde sırasıyla yumurta açılımı 3.7 ve 4.9 gün, Pioneer'de ise erkek ve dişi bireylerde sırasıyla 3.2 ve 5.8 gün, sakin dönem dahil olmak üzere Otello'da erkek ve dişi bireylerde sırasıyla larva 2.5 ve 2.7 gün, Pioneer'de ise erkek ve dişi bireylerde sırasıyla 2.5 ve 2.9 gün, protonimf Otello'da erkek ve dişi bireylerde sırasıyla 1.9 ve 2.0 gün, Pioneer'de ise erkek ve dişi bireylerde sırasıyla 1.7 ve 2.1 gün, deutonimf Otello'da erkek ve dişi bireylerde sırasıyla 2.3 ve 2.7 gün, Pioneer'de ise erkek ve dişi bireylerde sırasıyla 1.8 ve 2.2 gün; zararlının bir dölünü tamamlayabilmesi için gerekli sürenin Otello ve Pioneer"da sırasıyla 13.8 ve 14.6 gün ve yumurta veriminin 19.3 yum. / dişi ve 14.9 yum. / dişi olduğu tespit edilmiştir. Anahtar sözcükler : Mısır, Pioneer, Otello, Tetranychus urticae
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATIONS ON THE POPULATION DENSITY OF TWO-SPOTTED SPIDER MITE, TETRANYCHUS URTICAE KOCH (ACARINA, TETRANYCHIDAE) ON CORN GROWN AS A SECOND CROP IN SALİHLİ (MANİSA) AND BIOLOGY OF THIS PEST ON TWO DIFFERENT CORN VARIETIES IN LABORATORY GÜVEN, Bilgin MSc in Plant Protection Supervisor Assoc. Prof. Dr. Nilgün MADAN LAR 22 March 1999, 67 pages This investigation was carried-out between 1997-1998. Selected six corn fields in Manisa (Salihli) province were sampled from early July through to early October to estimate density of Tetranychus urticae. Moreover, in 1998 in laboratory in Plant Protection Research Institute in Bornova-izmir at 25±2°C, relative humidity of %55±10, and programmed to a 16 h photoperiod, some biological parameters of this pest on two wide grown varieties Otello and Pioneer in this province were observed. Although population densities of T.urticae among the samples of six com fields showed differences, the highest density was determined in the first part of August and during September. The average duration of the male and female eggs under laboratory conditions on Otello species was 3.7 and 4.9, on Pioneer 3.2 and 5.8 days, respectively. The duration of the male and female larval stage included quiscent stage on Otello was an average of 2.5 and 2.7, on Pioneer 2.5 and 2.9 days; protonymphal stage on Otello was 1.9 and 2.0 days, on Pioneer 1.7 and 2.1 days, deutonymphal stage on Otello was 2.3 and 2.7, on Pioneer 1.8 and 2.2 days, respectively. The time for male and female on two varieties to develop from fresh egg to first deposited progeny on Otello and Pioneer averaged 13.8 and 14.6 days, respectively. The total number of eggs per female on two varieties averaged 19.3 and 14.9. Keywords : Com, Otello, Pioneer, Tetranychus urticae