İş kazası ve meslek hastalıkları kavramları
Labour accident and professiin sickness concepts
  1. Tez No: 189343
  2. Yazar: BAKİ OĞUZ MÜLAYİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK HADİ SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sosyal güvenlik, çalışanlara belirli sosyal riskler karşısında ekonomik güvencesağlama görevi üstlenen kurumlar topluluğudur. Kişilerin sosyal tehlikelerinzararlarından kurtarılmasının güvencesidir.Sosyal güvenlik sistemlerinin, kişilere koruma sağladığı risklerden birisi dekazası ve meslek hastalığıdır.ş kazası, işçinin işverenin otoritesi altında bulunduğu sırada, onun için ifa ettiğiişten veya iş dolayısıyla dış bir sebeple ve aniden meydana gelen bir olay sonucu uğramışolduğu olaylardır. ş kazasının unsurları, sigortalı olma, kazaya uğrama, uygun illiyetbağı ile sigortalının bedence veya ruhça zarara uğramasıdır.Meslek hastalığı ise, sigortalının çalıştırıldığı işin niteliğine göre tekrarlanan birsebeple veya işin yürütme şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalıkhalleridir. Meslek hastalığı, sigortalı olma, bir hastalık olması, uygun illiyet bağı ve sonolarak da sigortalının bedence ve ruhça zarara uğraması olmak üzere dört unsurdanoluşmaktadır.Anahtar Kelimeler : ş Kazası, Meslek Hastalığı, Sosyal Güvenlik, şçi, şveren.
Özet (Çeviri)
Social security is an associations comunity that provides economical confidence toworkers against the definite social risks. It is the confidence of saving the people fromthe damages of social dangers.One of the risks that is protected by the social security systems is labour accidentand profession diseases.Labour accident is the event happened by a sudden and an exterior reasonbecause of the work while the worker is working for the benefit of the employer underthe employer?s authority. Being insurance, suffering an accident, adequate cause-resultrelation and suffering body or mood damages are the elements of labour accidents.Profession disease is the temporary or continual case of sickness that occured bythe repeated reason of the quality of the work or the style of doing the work. Beinginsurance, a sickness, adequate cause-result relation and finally suffering body or mooddamage are the four element of profession sickness.Key Words : Labour Accident, Profession Sickness, Social Security, Worker, Employer.