Anadil (Türkçe) öğretiminde fıkra metinlerinin kullanılması
The Usage of texts of anecdotes in teaching the native language (Turkish)
- Tez No: 189344
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ALTUNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dil,insanların meramlarını anlatmak için kullandıkları bir sesli işaretler sistemidir.Dil,bir milletiayakta tutan,milletin varlığını sağlayan çok önemli bir unsurdur.Duygularımızı ve düşüncelerimizibaşkalarına iletebilmemiz,okuduğumuzu anlayıp anlatabilmemiz anadilimizi doğru kullanabilmemizebağlıdır.Şahsiyetin oluşumunda ve fikir gelişiminde anadil öğretiminin önemi büyüktür.Türkçe,Türkmilletinin varlığının sebebidir.Bundan dolayı Türkçe öğretiminden taviz verilmemelidir.Atatürk dilintoplum varlığı için kutsal bir değer taşıdığını göz önünde bulundurarak gerekli kanunların çıkarıl-masını sağlamış,dilimizin yüceltilmesi için gerekli kurumları kurmuştur.Çocuk edebiyatı,çocukların büyüme ve gelişmelerine,hayal,duygu,düşünce ve duyarlıklarına,zevk-lerine,eğitilirken eğlenmelerine katkıda bulunmak amacı ile gerçekleştirilen çocuksu bir edebiyattır.Fıkra,Türk halk edebiyatında anlatmaya dayalı türlerden biridir.Okulöncesi çocuklara bol resimlifıkraların okunması bu devredeki çocukların dinleme yeteneğini artırır ve onların kelime hazinelerinigeliştirir.Okul çağındaki çocuklara ise yaş seviyelerine uygun,zevk alabilecekleri fıkra kitaplarınınverilmesi;onların anadillerinin güzelliğini en iyi biçimde öğrenmeleri ve geliştirmeleri açısından büyükkatkı sağlar.
Özet (Çeviri)
Language is a system of symbols which is used by human beings to express whatthey want. Language is a very important element which keeps a nation alive and unsuresits existence. To be able to express our feelings and opinions and understand what weread and tell them depend on the correct usage of our native language. Teaching nativelanguage has a great importance on the formation of personality and the development ofideas. Turkish is the cause of existence of the Turkish Nation. So, we shouldn?t make aconcession about teaching Turkish. By considering that language has a holly value for theexistence of society, Atatürk provided the necessary laws to have been passed and formedthe necessary institutions for the development of our language.Literature for children is a childish literature which is aimed at contributing to thegrow up and devolopment of children, their imaginations, feelings, opinions, sensibilities,pleasures and amusements during education process.Anecdote is one of the ways based on the narration in the Turkish Folk Literature.To read anecdotes with abundant illustrations to the preschool children increases theirability of listening and develops their word power.To give school age children anecdotal books which are suitable for their ages andin which they can take pleasure provides a great contribution to learn the beauty of theirnative language best and improve it.