Büyük iş merkezlerinin ilköğretim çağındaki çocukların sosyalleşmesine ve sosyal beceriler geliştirmelerine katkıları(Konya örneği çerçevesinde bir araştırma)
Contribution of big supermarkets to primary school children to socialize them and to improve their social skills (a study in the frame of Konya sample)
- Tez No: 189365
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sosyoloji, Education and Training, Psychology, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Sosyal beceriler; sosyal bir varlık olan insanların ilişkilerini düzenleyen,toplumsal düzenin işlerliğine katkıda bulunan, başkalarının olumlu tepkiler veripolumsuz tepkilerini engelleyen, sosyal açıdan kabul edilebilir davranışlardır. Bireyintopluma kabulünde sosyal beceriler son derece önemlidir. Bu davranışlar en iyi veen kalıcı şekilde ise etkileşimle kazandırılabilir. Büyük iş merkezleri de sosyaletkileşimin yoğun olduğu yerlerin başında gelmektedir.Araştırmanın amacı; Konya'da, ilköğretim çağındaki çocuklarınsosyalleşmesine ve sosyal beceriler geliştirmelerine, büyük alışveriş merkezlerininetkisinin bulunup bulunmadığıdır. Araştırma Konya'da bulunan Kulesite, Real veTruva İş merkezlerinde düzenlenen sosyal faaliyetler ve bu faaliyetlerin, çocuklarınsosyal becerileri kazanmasına ve sosyalleşmesine olan etkilerini ortaya koymakamacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırma; alışveriş merkezlerinin halkla ilişkiler müdürlerinden, müzekoordinatörü ve rehberlerinden, ziyaret eden sınıf öğretmenleri ve öğrencilerdenbilgi toplanarak hazırlanmıştır. Veri toplama için görüşme, gözlem ve sosyal becerigözlem formu (SBGF) kullanılmıştır. Araştırma nitel araştırma niteliğitaşımaktadır.Araştırma sonucunda, bu tür sosyal etkinliklerin, faaliyete katılanöğrencilerin gelişim seviyelerine göre çeşitli sosyal becerileri edinmelerinde faydalıolduğu ve özgüven kazanmalarında da etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Social skills are socially acceptable behaviours which organize public relationsof human beings as social individuals, contribute to the functions of social order,prevent negative attitudes of others ensuring positive reactions. These social skillsare very important to individuals so as to be accepted by public. These behaviourscan be best acquired through interaction. Amongst the places where interaction is sointense, big supermarkets have a leading role.The purpose of this study is to learn if these supermarkets have any impact onimproving children?s social abilities and their being socialized. The above mentionedstudy has been carried out to put forward the effects of social activities which havebeen organized in big supermarkets in Konya such as Kulesite, Real and Truva tothe children?s social abilities and their being socialized.The study has been realized by collecting data and information from thepublic relation managers, museum coordinators and guides, visiting students andtheir teachers as well. To gather the data, we have used the techniques ofinterviewing, observing and a form called Ability Observation Form (SBGF). Thisstudy bears the properties of a qualitative search.As a result of this study, we have observed that these sorts of activities havebeen a great help to the students? improvement in gaining self confidence and inobtaining different abilities according to their level of acquisition.