Yönetişim ve Türkiye uygulaması
Governance and it's implementations in Turkey
  1. Tez No: 189371
  2. Yazar: GÜLAY BAHÇAVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞAFAK BALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada gerek küresel gerek teknolojik anlamda yaşanan gelişmeler ve değişimlerve bunların getirdiği yenileşme sürecinde kamu yönetimlerinde reform ihtiyacı bağlamındayönetişim anlayışı incelenmiştir. Bu çerçevede çalışmanın birinci bölümünde öncelikleyönetişim kavramının ifade ettiği anlam açıklanmış ve yönetişimin benzer ya da yakın anlamifade ettiği diğer kavramlarla ortak ve ayrık yönleri ortaya konmuştur. Ayrıca yönetişimingenel özellikleri üzerinde durulmuş ve içerik itibarıyla sahip olduğu ilkeler ayrıntılı birşekilde irdelenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde, yönetişimin unsurlarından sivil toplum örgütleri ve devletayrıntılı bir şekilde incelenmiş ve bu unsurların Türkiye değerlendirmesi yapılmıştır. Bundansonra ülkemizde öncelikle kamu yönetiminde reforma duyulan ihtiyacın tespit edilennedenleri üzerinde durulmuştur.Çalışmanın üçüncü bölümünde ise kamu yönetiminde reform gerekliliği kapsamındayönetişim adımı olarak değerlendirilebilecek bazı düzenlemeler tespit edilerek bunlarıngelişim sürecine değinilip yönetişim kapsamında ifade ettiği anlam yönetişimin ilkeleriçerçevesinde belirlenmeye çalışılmıştır.Çalışmanın sonuç bölümünde ise özellikle yönetişim kapsamında ortaya konan Türkiyedeğerlendirmeleri çerçevesinde yönetişimin ülkemiz kamu yönetimi için gerekliliği savındanhareketle ülkemiz kamu yönetiminde yönetişim uygulamalarına engel etkenler tespit edilerekbazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the idea of governance is investigated in the concept of reform necessity inthe public administration, the developments and changes in both the global and techonologicalarea. In this frame, first the meaning of governance is explained and the common anddifferent aspects of governance with the words having similar or close meanings areexplained. The general features and principles of governance are examined in detail.In the second part of the study, non-governmental organizations and the state, as thecompenents of governance, are investigated in detail and the application of these compenentsin Turkey are evaluated. Then the causes of the need in the public administration are defined.In the third part of the study, some arrengements which can be evaluated as the steps ofgovernance are examined, the process of development of these arrengements and theirmeanings are determined in the frame of the principles of governance.In the final chapter of the study in the frame of the evaluations of governanceimplementations in our country, the obstacles against governance applications in publicadministration are determined and some proposals are made considering governance is anecessity for public administration in our country.