Türkiye'de ilk ve ortaokul sisteminde bir yönetişim uygulaması: Okul aile birlikleri
A governance practi̇ces i̇n pri̇mary and secondary educati̇on system i̇n Turkey: Parent- school associ̇ati̇on
  1. Tez No: 433628
  2. Yazar: MUHAMMET ANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜLYA KENDİR ÖZDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Kamu idaresi yönetişim doğrultusunda yeniden yapılandırılmaktadır. Yönetişimin günümüzde kabul gören tanımı, kamu kurumu, sivil toplum örgütleri ve ekonomik çevrenin birlikte yönetimidir. İletişim teknolojisinin küreselleşmeye kazandırdığı ivme ile birlikte uluslararası sınırlar rahatlıkla aşılmaktadır. Herhangi bir yerde meydana gelen bir gelişme ve değişim küresel ölçekte geniş boyutlara ulaşmakta ve ülkemizi de etkilemektedir. Bu durum eğitim sürecine yansımakta, yönetişim yönlü değişim kamu kurumu olan okulu, toplum ve bireylerin etkisine açmaktadır. Bu çalışmanın amacı, sivil örgütlenmeye olanak tanıyan, kurum içerisinde görev üstlenen“Okul Aile Birliklerinin”yönetişim doğrultusunda değişim içerdiğine yönelik kabulden hareketle, Türkiye'de siyaset ve yönetimin yönetişime doğru değişiminde birliklerin rolü ve önemini sorgulamaktır. Literatür çalışmasından sonra yapılan derinlemesine mülakat ile araştırma evreni içerisinde bütünü temsil edecek anlamlı bir örneklem oluşturmak üzere ulaşılan bulgular, bilimsel yönteme göre değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The accepted definition of governance is the cooperation between public officials, civil society and economic institutions that allows them to govern together. The speed of communication technology has allowed local events to transcend borders and cause significant global changes. In order to make the term governance viable and standardize its methodological value, it should be monopolized within the educational system which will increase its scientific value and reliability. Therefore, the school as a public institution will be open to societal and individual contribution. Under these circumstances, it is accepted that the“Parent-School Association,”which allows the establishment of a civil organization in a public institution, offers a significant contribution in terms of governance. In order to make the overall product of this study more meaningful, the literature will first be examined and then combined with observations and interviews evaluated using hermeneutic method.