Drama eğitiminin okul öncesi eğitime devam eden altı yaş grubundaki çocukların beslenme alışkanlıklarına etkisinin analizi
The Analysiz of drama educatıonal effect on the nurishment habit of the tix year old children attending to preschool education
- Tez No: 189382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN ÜNÜSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, yaratıcı drama eğitiminin okul öncesi eğitime devam eden 6 yaş grubuçocukların beslenme alışkanlıklarına etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma öntest, yaratıcı drama eğitimi ve son test olarak planlanıp uygulanmıştır.Örneklem olarak Konya ili Çumra ilçesinde okul öncesi eğitime devam eden 6 yaşgrubu çocukların arasından tesadüfi yöntemle 80 çocuk seçilmiştir.Örnekleme giren çocuklar cinsiyetleri de göz önüne alınarak iki eşit gruba ayrılmıştır.lk grup deney grubu, ikinci grup ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir.Araştırmaya katılan çocukların annelerine ön test ve son test olarak Beslenme TutumÖlçeği uygulanmıştır. Deneysel uygulama öncesinde bağımlı değişken açısından gruplararasında herhangi bir fark olup olmadığı ön testle kontrol edilmiştir. Ön test sonuçları t testiile analiz edilmiş ve iki grubun beslenme alışkanlıkları hakkındaki tutumları arasında anlamlıfark bulunamamıştır.Sekiz hafta süren eğitim uygulamalarında beslenme alışkanlıkları ve genel beslenmebilgilerini içeren toplam kırk etkinlik çocuklara uygulatılmıştır.Çocukların annelerinin eğitim durumları ve çalışma durumlarının çocukların beslenmealışkanlıklarını etkilemediği sonucu bulunmuştur.Deney grubuna deneysel uygulama olarak yaratıcı drama eğitimi uygulandıktan sonrayaratıcı drama eğitiminin çocukların beslenme tutumlarında bir değişiklik oluşturupoluşturmadığını belirlemek için ailelere ön test olarak uygulanan Beslenme Tutum Ölçeği sontest olarak da uygulanmıştır. Son test t testi sonuçlarına göre; yaratıcı drama eğitimininçocukların beslenme alışkanlıklarını olumlu etkilediği görülmüştür. Ayrıca, araştırmayakatılan çocukların cinsiyetlerinin beslenme alışkanlıklarında anlamlı bir farklılık göstermediğigörülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study has been done to research the effects of nutrition habits of six years group childrenwho are going to kindergarten on creative drama education. The research was planned andapplied as pre-test, creative drama education and last test.As the sampling, 80 children were selected in accidentally from six years group children whoare going to kindergarten in Çumra Village of Konya City.The sampling children were divided in two groups considering their gender. While the firstgroup was being determined as experiment group, the second group was determined ascontrol group.The mothers of children who are participated in the research, were applied Nutrition AttitudeScale as pre-test and last test. Before applying the experiment, with the pre- test, it wascontrolled that there wasn?t any difference between the groups regarding the interdependentvariable. The result of pre-test was analyzed with t test and it wasn?t found any meaningfuldifference between the groups about the attitude of nutriment habit.In education applying lasting eight weeks, total forty facilities, including nutriment habits andgeneral nutriment information has been applied to the children.It was found as result that the education level and working manners of the mothers didn?taffect the nutriment habits of the children.After applying creative drama education as the experimental practice to experiment group, todetermine any changes at the nutrition habits attitude of the children, the parents were appliedas last test, Nutrition Attitude Scale which was applied as pre-test. According the t results oflast test, it was seen that creative drama education had a positive effect on the nutriment habitsof the children. Also, the gender of the children who participated in to the research showed nomeaningful differences.