The Implementation of constructivism in English language teaching for Turkish learners
Yapılandırmacılık kuramının Türk öğrencilere İngiliz dili öğretiminde uygulanması
- Tez No: 189392
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Gelişme, çevremizde oluşan değişiklikleri takip etmeyi ve var olan yapılarımızı budeğişikliklere göre yeniden yapılandırmayı gerektirir. Bu aynı zamanda öğrenmenintakip ettiği yoldur. Yapılandırmacılık son zamanlarda sıkça tartışılan budeğişikliklerden biridir. Diğer yandan, yabancı bir dille iletişim kurabilme gerekliliğinerdeyse herkesin kabul ettiği bir husustur. Ancak, ngiliz dilini ülkemizde Türköğrencilere öğretme başarımızın arzuladığımız kadar olduğunu söylemek mümkündeğildir. Bu çalışma, bu başarısızlıktaki en önemli etkenin yabancı dil sınıflarındaöğrenme yaşantıları oluşturmak için takip edilen yöntem yada yaklaşımın olduğunukabul etmektedir. Dolayısıyla, bu çalışmanın amacı felsefesinden pratiğine kadaryapılandırmacılık kuramını incelemek ve söz konusu sorunu çözmek için bu yaklaşımınngilizce sınıflarımızda uygulanmasının mümkün olup olmadığını bulmak olacaktır. Buamaçla bu çalışmada cevabı aranacak sorular şunlardır:Yapılandırmacılık nedir ve eğitim açısından neler önermektedir?Yapılandırmacılık kuramı ngiliz Dilinin Türk Öğrencilere öğretimindeuygulanabilir mi?Yapılandırmacılık kuramının ngiliz Dili Öğretiminde uygulanması bu alandakibaşarımızı etkiler mi?Birinci bölüm; çalışmanın amacını, problemin içeriğini ve ifadesini, hipotezlerini vesınırlarını içerir.kinci bölüm, ngiliz Dili Öğretiminin, yapılandırmacılığın ve bu kuramın ngiliz DiliÖğretiminde uygulanmasının kuramsal temellerini açıklar.Üçüncü bölüm, kuramsal olarak ortaya konan metodun uygulanmasını yöntem,sonuçlar, analiz ve tartışmalarıyla ortaya koyar.Dördüncü ve son bölümde, ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilir. Elde edilensonucun, ngiliz Dilinin Türk öğrencilere öğretiminde kullanılması ve uygulanmasındayararlı olabilecek önerilerle sona erer. Bu bölümün sonunda ekler ve kaynakça kısımlarıda yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Development requires to follow the changes around us and to rebuild the existentstructures in accordance with these changes. This is also the way learning follows.Constructivism is one of these developments having been often discussed recently. Onthe other hand, being able to communicate in a foreign language is an issue whosenecessity has been accepted by almost everybody in our country. However, the level ofour success in teaching English to Turkish learners in our country cannot be said to beas well as desired. This study assumes that the most significant factor in this failure isthe method or the approach that are followed to create learning experiences in ourforeign language classrooms. As a result, the aim of this study is to investigateconstructivism from philosophy to practice and question the possibility of itsimplementation in our English classes to solve this problem. With this aim in mind, thequestions to be answered in this study are the following:What is constructivism and what does it offer education?Can constructivism be implemented in teaching English to Turkish learners?Does the implementation of constructivism affect our success in ELT?Chapter one consists of the aim and the scope of the study, the statement of theproblem, the hypothesis and the limitations.Chapter two deals with the theoretical basics of ELT, constructivism and theimplementation of constructivism in ELT.Chapter three handles the implementation of the new method regarding itsmethodology, data collection and data analysis processes.In the last chapter, the results were evaluated. It ends with some recommendationsthat can be benefical in using and applying the obtained result at the end of the study.Appendices and bibliography ara also attached at the end of the study.