Action research: Video - assisted written constructivist feedback of ELT student teachers in micro - teaching sessions
Eylem araştırması: İngilizce öğretmen adaylarının mikroöğretimde video destekli yapılandırmacı yazılı geribildirimleri
- Tez No: 421442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
İngilizce öğretmeni yetiştirme programları ve öğretmen yetiştirme alanındaki araştırmalar mikroöğretim tekniğinin önemini vurgulamaktadır. Mikroöğretim uygulamasından sonra gerçekleşen geribildirim toplantıları öğretmen adaylarının mesleki gelişimleri açısından büyük önem taşımaktadır. Ancak, Türkiye bağlamındaki İngilizce Öğretmenliği bölümlerinde uygulanan mikroöğretim deneyimlerine geribildirim verme süreçleri konusunda alanyazında sınırlı sayıda çalışma olduğu gözlemlenmektedir. Bu eylem araştırması, mikroöğretimde video destekli yazılı yapılandırmacı geribildirim uygulamasının öğretmen adaylarının katılımı düzeylerinin ve geribildirim algılarının belirlenmesini amaçlamaktadır. Sürekli karşılaştırmalı içerik analiziyle, Sakarya Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünde öğrenim gören 40 öğretmen adayından toplanan nitel veriler analiz edilmiştir. 6 haftalık uygulamanın sonucunda, bu geribildirim yönteminin etkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca, öğretmen adaylarının geribildirim süreçlerine katılımlarının arttığı ve geribildirim algılarında değişiklik olduğu da gözlenen sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
Language teacher education programs and research on effective teacher education programs highlight the importance of micro-teaching technique. Feedback sessions following micro-teaching practices provide opportunities for professional development of student teachers. However, literature on effective feedback sessions following micro-teaching experiences in the ELT departments in Turkish context is limited. This action research is conducted to find out effectiveness of video-assisted written constructivist feedback session in micro-teaching practices in increasing student teachers' participation in feedback provision and in altering their perceptions of feedback sessions. Constant comparison method of content analysis of the qualitative data gathered from 40 student teachers in ELT department at Sakarya University was conducted. The results of the 6-week implementation indicate the effectiveness of this type of feedback session. It was found out that student teachers' participation increased, and their perceptions of providing and receiving feedback were positive.