The Use of communicative activities in senior and junior high school
İlk ve orta dereceli okullarda iletişimsek aktivitelerin kullanılması
- Tez No: 189393
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLHAMİT ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, lköğretim okulları ve liselerde, ngilizce dilbilgisini iletişimselöğretim aktivitelerini kullanarak öğretirken, iletişimsel metot ve alıştırmaların nederece önemli olduğunu ortaya koymak amacıyla sürdürülmektedir.Çalışmanın birinci bölümünde, çalışmanın zemini ve problemin sunumu,çalışmanın hipotezi, amacı ve çalışmada kullanılan sınırlılıklar belirtilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde iletişimsel dil öğretimi alanında, çalışmaya açıklıkgetirecek diğer çalışmaların incelenmesi ele alınmaktadır. Üçüncü bölüm ise iletişimseldil öğretiminde kullanılan metotlar ve yapılan gözlemlerin analizleri açıklanmaktadır.Dördüncü bölümde dilbilgisi yapısına bağlı alıştırmalar tartışılmaktadır. Beşincibölümde ise iletişimsel öğretimde kullanılan temel teknikler sınıf içi çalışmalarındanörneklerle ele alınmaktadır. Altıncı bölümü ise araştırma sırasında sınıf içindekullanılan iletişimsel ve geleneksel olmak üzere iki grupta incelenen örnek ders planlarıoluşturmaktadır. Yedinci bölüm, lköğretim okulları ve liselerde gelecekteki dileğitimine dikkati çekmek için, iletişimsel yoldan dilbilgisi öğretimi konusunda bazıöneriler içeren bu araştırma tezinin sonuç bölümünü oluşturmaktadır.TUĞBA GÜCER PALALIYÜKSEK L SANS TEZ
Özet (Çeviri)
This study is carried out for the purpose of discussing the significant function ofthe communicative methods and drills in teaching grammar by using communicativeactivities in senior and junior high schools.The first chapter aims to present the background to the study as well as theproblem, hypothesis, aim and the scope of the study.The second chapter deals with the review of literature about communicativelanguage teaching. The third chapter is concerned with the use of methodology andanalysis of the observations.In chapter four structural drills are discussed. Chapter five is concerned with thereview of the techniques of materials. Chapter six is concerned with the design of thecommunicatively oriented sample lesson plans and classroom observations for thetraditionally oriented teaching lessons. Chapter seven is the conclusion part of this thesisin which some suggestions for communicative grammar teaching are expressed toremark the future language education in senior and junior high schools.TUĞBA GÜCER PALALIM.A. THESIS