Implementation of neuro linguistic programming NLP into personal and professional development programs of English language teachers
İngilizce öğretmenlerinin kişisel ve mesleki gelişimini hedefleyen hizmet-içi eğitim programlarında NLP tekniklerin uygulanması
- Tez No: 145957
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN EKMEKCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Öğretmenlik mesleğinde gelişim ve değişimin önemi yadsınamaz bir gerçektir. Bu sebeple öğretmen gelişiminin her aşamasında daha humanistik bir yaklaşım içerisinde olunmalı; öğretmen bir bütün olarak düşünülerek hem mesleki hem de kişisel yaşamını göz önünde bulundurulmalıdır. Burada kasdedilen, öğretmenin bilgi, beceri ve toplum içerisindeki rollerinin yanı sıra inançları, değerleri, duygusal durumları ve sosyal ilişkilerinin gelişim ve değişim süreçlerinin de büyük önem taşıdığıdır. Bu bakış açısıyla, Neuro Linguistic Programming (NLP) bir öğretmenin hem mesleki hem de kişisel gelişimine katkıda bulunabilecek önemli bir yaklaşımdır. NLP kişinin düşüncelerini nasıl oluşturduğunu ve bunların davranışlara nasıl yansıdığını açıklamaya çalışır. NLP teknikleri, bir öğretmenin kendini gerçekleştirebilmesi için zihinsel, duygusal ve fiziksel kaynaklarını ne şekilde kontrol altına alabileceğini ve istenilen hedefe nasıl ulaşabileceği konusunda yardımcı olur. Bu nicelik odaklı (qualitative) çalışmanın amacı NLP tekniklerini kullanarak İngilizce öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerini destekleyen yeni bir hizmet-içi eğitim müfredatı oluşturmaktır. Bu çalışmada ikinci olarak, NLP tekniklerinin İngilizce öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerine olan etkisini ortaya çıkarmak ve bu öğretmenlere hem mesleki hem de kişisel olarak kendilerine bir sistemler zinciri oluşturarak her türlü zorluklarla mücadele edebilecek ve hedeflerine ulaşabilecek inancı sağlamak amaçlanmıştır. Müfredatının oluşturulması hedeflenen NLP Hizmet-içi eğitimi programına 3 ay süreyle (12 ders), orta öğretim kurularından 6 tecrübeli İngilizce öğretmeni katılmıştır.NLP Hizmet-içi eğitim programın etkisini yansıtabilmek için üç temel araçla veri toplanmıştır: Repertory Grid ve mülakat, anket, ve eğitimsel rapor ve günlük. Repertory Grid tekniği ve mülakat, katılımcı İngilizce öğretmenlerin kişisel ve mesleki olarak etkin bir öğretmenin sahip olması gereken özellikleri konusunda kişisel teorilerindeki (inançlarını) yapısal ve içerik açısından değişimleri ortaya çıkarmak amacıyla çalışmanın başında ve sonunda uygulanmıştır. Ayrıca katılımcı öğretmenlerin KENDİ'lerini ve zihinlerindeki İDEAL öğretmem nasıl algıladıkları da araştırılmıştır. Anket ve eğitimsel rapor ve günlüklerle katılımcı öğretmenlerin NLP Hizmet-içi eğitim programı hakkındaki görüş ve geribildirimleri alınmıştır. Bu doğrultuda bu çalışma, formatör öğretmenlere, eğtimciler ve hizmet-içi eğitimi programcılara gelecekte bu gibi programlarin oluşturulmasında ışık tutacaktır. Çalışma öncesinde toplanılan bilgiler Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerine yönelik mevcut hizmet-içi eğitim firsatlarının ya yetersiz ya da tecrübeli öğretmenlerin ihtiyaç ve ilgileri doğrultusunda olmadığıdır. Bu çalışmanın sonunda katılımcı öğretmenlerden NLP Hizmet-içİ eğitim programı hakkında çok olumlu dönütler alınmıştır. Bu program, öğretmenlerin kendilerini tanıması, subjectif deneyimler sonucu kendilerine bir sistemler zinciri oluşturarak kişisel ve mesleki her türlü zorluklan aşmaları konusunda yardımcı olmuştur. Buna ek olarak, NLP/Hizmet-içi eğitim programının diğer programlardan farklı ve daha faydalı bulunması sebebi kişisel ve mesleki gelişimi birleştirme özelliğidir. Bu sebeple bu program öğretmenlerin her iki alandaki bilinç ve farkındalık düzeylerini artırmalarına ve dolayısıyla daha sağlıklı eğitim ortamların yaratılabilmesine yardımcı olacaktır. Kısaca, bu çalışma için oluşturulan NLP Hizmet-içi eğitim programı öğretmen gelişimi alanında, öğretmenlerin yaşam boyu öğrenmelerini destekleyen ve okul- universite işbirliğine güzel bir emsal teşkileden önemli bir çalışmadır. ANAHTAR KELİMELER Öğretmen Gelişimi Kişisel Gelişim Mesleki Gelişim Neuro Linguistic Programming (NLP) Repertory Grid Tekniği Hizmet-İçi Eğitimi
Özet (Çeviri)
In the field of teaching, the importance of change and/or development İs undeniable. At any stage of teacher development, it is essential to take a more humanistic point of view; that is to take into account the“whole teacher”, which covers the teacher's personal and professional life: his/her beliefs, values, emotional states, interpersonal world as well as knowledge, skills, and roles in the society. Hence, within the close relationship of personal and professional life, uncovering one's constructs in accordance is of utmost importance to achieve change and/or development. In this respect, Neuro Linguistic Programming (NLP) seemed to be promising to contribute to the personal and professional development of teachers. NLP with its underlying techniques and principles tries to explain how a person structures his/her thoughts, and how this affects his/her behavior. Applying NLP techniques enables the teacher to control mental, emotional and physical resources so that a person can reach his/her potentials. Drawing on the argument above, this qualitative study aimed to design a new teacher development program to support both personal and professional development of EFL teachers, implementing NLP techniques. This study also aimed to investigate the effects of NLP techniques on the personal and professional development of EFL teachers and to see whether NLP techniques enable teachers to develop a system to support for themselves to cope with problems related to their not only professional but also personal life. This qualitative study included six non-native, experienced EFL teachers from various Turkish state schools who participated in the NLP-TD program for over threemonths (12 sessions). In order to see the impact of the NLP-TD program, Repertory Grids, follow-up interviews, questionnaires and reflection sheets were employed in the study. Repertory Grids and follow-up interviews were administered at the beginning and end of the study to observe the changes in the structure and content of the participant teachers' personal theories regarding the personal and professional features of an effective teacher. We also searched into the nature of participant teachers' construction of“self ' as teacher and ”ideal" teacher in relation to those features. With the help of the questionnaires and reflection sheets, participant teachers' reactions regarding their experiences of the NLP-TD program were obtained to illuminate teacher educators and INSET providers for future implementations of the NLP-TD program. Preliminary data indicated that the current teacher development opportunities in Turkey are very limited and fall short of meeting the needs and interests of experienced EFL teachers. Accordingly, these teachers claimed to be left on their own in regards to their development. Findings of this study maintain overwhelming positive responses to the effectiveness of the NLP-TD program. This program helped participant teachers to support themselves discovering their subjective world within their personal and/or professional life. Findings especially note that the NLP-TD program was different from other INSET programs as to its emphasizing and connecting both personal and professional theories. As regards to the Repertory Grid, findings suggest that participant teachers' personal theories displayed significant change both in content and structure at the end of the study. In conclusion, the NLP-TD program may be an important example for a successful INSET program that supports life-long learning of EFL teachers through school-university collaboration. KEY WORDS Teacher Development Personal Development Professional Development Neuro Linguistic Programming (NLP) Repertory Grid Technique INSET Constructivism