Sevim Burak, hayatı-eserleri-sanatı
Sevim Burak, her life-works-art
- Tez No: 189399
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİM GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 424
Özet
Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının farklı tavrı ve duruşu ile -özellikleöyküde- dikkati çeken önemli isimlerinden birisi de Sevim Burak'tır.Hazırladığımız çalışmada bu farklı yazarın hayatı, eserleri ve sanatını birinci elkaynak ve şahıslara dayanarak ayrıntılı bir şekilde ele aldık.Yazarın Yanık Saraylar, Palyaço Ruşen, Afrika Dansı adlı öykü kitapları;Sahibinin Sesi, Everest My Lord, İşte Baş İşte Gövde İşte Kanatlar adlı tiyatroları; FordMach I isimli romanı ve oğluna yazdığı mektuplardan oluşan Mach I'dan Mektuplarisimli çalışmaları yazarın üzerinde durduğumuz eserleridir.Sonuç olarak çalışmamızda Sevim Burak'ın Türk edebiyatındaki yeri ve konumudeğerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkish Literature of Republic Period, especially in story, with her distinctiveattitude and approach, one of the distinguished names who attracted attention is SevimBurak.In the work I have studied on, I have examined the life, works and art of thewriter in detail by depending on the primary person and sources.The writer?s story books named `Yanık Saraylar, Palyaço Ruşen, Afrika dansı?; hertheatres named `Sahibinin Sesi, Everest My Lord, İşte Baş İşte Gövde İşte Kanatlar?;novel named Ford Mach I and work named Letters From Mach I which is composed ofletters she wrote her son are the works of Sevim Burak that I?ve centered upon.In short, in my work the position and importance of Sevim Burak in TurkishLiterature have been tried to be examined.