Spor örgütlerinde çalışanların liderlik yönelimleri ve presenteeism arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between leadership orientations and presentation of employees in sports organizations
  1. Tez No: 930699
  2. Yazar: MUHAMMED KARAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Spor, kişilerin fiziksel, ruhsal olarak sağlıklı bir yaşam sürmeleri için, hem vücutlarını hem zihinleri çalıştırabildikleri etkin bir alandır. Spor, bireylerin sosyal ve liderlik becerilerini geliştiren önemli bir araçtır. Lider, bulunduğu örgütü geliştirmek ve hedeflere ulaştırmak için algı, zeka, bilgi ve tecrübeyle yapılarak doğru sonucu bulmak için gerekli çabayı gösteren kişidir. Örgütlerin ilerlemesi ve gelişmesi liderlerin becerilerine bağlıdır. Lider çevresini ve kendisine bağlı olan kişileri yönlendiren ve etkileyen kişilerdir. Yüksek empati yeteneğine sahip olan liderler anlayışlı, dürüst ve adaletli kişiler olarak tanımlanabilir. Lider, çevresini daha iyi iş yapmak için yönlendiren, motive eden daha fazlasını başarmak için yönlendiren kişilerdir. Her türlü olumsuz durumda çözüm üretebilen kişilerdir. Presenteeism, fiziksel ve/veya ruhsal olarak iyi hissetmeme ve hasta olma durumunda işte var olamama durumudur. Çalışma hayatında çeşitli nedenlerden dolayı yaşanılan sorunlara bağlı belirli dönemlerde kişilerde çöküntü durumları gözlenmektedir. Herhangi bir iş alanında bu durumlarda dinlenmek gerekirken, görevleri yerine getirme ve iş tamamlama mecburiyeti olduğundan dolayı işe gitme ama işte var olmama yani presenteeism durumu ortaya çıkar. Bu çalışmanın amacı, spor örgütlerinde çalışanların liderlik yönelimlerinde karşılaşacakları presenteeism durumlarında gösterecek oldukları davranışlar ve yönlendirmelerinin liderlik vasıfları ile arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklemi spor örgütlerinde çalışanlar olup araştırma verilerinin toplanmasında anket tekniği kullanılmıştır. Çalışmada“Stanford Presenteeism Ölçeği – (SPS-6)”ve“Liderlik Yönelimi Ölçeği”kullanılmıştır. SPS-6 altı ifade ve tek boyutludur. 5'li Likert tipi (1-Kesinlikle Katılmıyorum, 5-Tamamen Katılıyorum) cevap seçeneklidir. Liderlik Yönelimi ölçeğinde, 5'li Likert tipi (1-Hiçbir zaman 2- Nadiren 3-Bazen 4-Sık sık 5-Her zaman) cevap seçeneklidir. Literatür çalışmalarında, presenteeism durumunda spor örgütlerinde çalışanların göstermiş oldukları liderlik yönelimlerinin incelenmesi ile ilgili yeterli çalışma olmaması, bu çalışmanın özgünlüğünü oluşturmaktadır. Liderlik yönelimleri ve presenteeism durumları arasındaki ilişki için uygun istatiksel yöntemler kullanıldı. Çalışmada elde edilen veriler için istatiksel analizler“SPSS 27.0 programı”ile gerçekleştirilmiştir. Liderlik yönelimleri ve presenteeism arasındaki ilişkinin karşılaştırmalar için verilerin normal dağılmasından dolayı ikili gruplar için t-testi, üç ve daha fazla değişkenli gruplar için One Way Anova testi ile test edilmiştir. Analizler sonucunda Liderlik yönelimleri ve presenteeism durumları arasında istatiksel olarak olumlu bulunmuştur. Çalışmada, çalışanların yaş, eğitim seviyesi ve unvan değişkenleri ile liderlik yönelimleri arasında; çalışanların cinsiyet, yaş, eğitim durumları, hizmet yılları ile presenteeism durumları arasında anlamlı fark bulunmuştur. Alt boyutlar arasında da anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Yaş, eğitim ve hizmet yılı ile birlikte liderlik ve presenteeism algılarının arttığı gözlenmiştir. Liderlik vasıfları artıkça presenteeism durumlarını algılama ve yönetmelerinin olumlu yönde arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sports entertains people effectively, allowing them to exercise both their bodies and minds in order to live a physically and spiritually healthy life. Sports is an important tool that develops socialization and management skills. The leader makes the necessary effort to find the right result with decisions and practices based on intuition, intelligence and knowledge to develop organizations and achieve the goals. The leader's skill is important for progressing and developing organizations. Leaders are people who direct and influence their environment and the people who depend on them. Leaders with high empathy skills can be described as understanding, honest and fair people. Leaders are people who direct and motivate those around them to do better work and to achieve more. They are people who can find solutions to any negative situation. Presenteeism is the state that person can't be at work presently when feeling physically and/or mentally unwell and sick. Depression is observed in people at certain periods due to problems experienced for various reasons in working life. While it is necessary to rest in these situations in any field of work, the situation of going to work but not being present at work, that is, presenteeism, occurs it is an obligation to fulfill the duties and complete the job. This study aimed to analyze the relationship between the leadership qualities of employees in sports organizations and their behaviors and orientations in presenteeism situations they may encounter in their leadership orientation. It is aimed to investigate how leaders in sports organizations manage presenteeism. The sample population consists of employees working in sports organizations, and the data was collected through a survey technique.“Stanford Presenteeism Scale (SPS-6)”and“Leadership Orientation Scale”will be used in the study. In the SPS-6 scale, the scale consists of six statements and a single dimension. The scale has a 5-point Likert type (1-Strongly Disagree, 5-Strongly Agree) response option. In the Leadership Orientation scale, the scale has a 5-point Likert type response option (1-Never, 2- Rarely, 3-Sometimes, 4-Often, 5-Always). This study examines the leadership orientations of employees in sports organizations in the context of presenteeism, an area with limited research. Data analysis was conducted using SPSS 27.0, with the t-test used for comparing two groups and the ANOVA test applied for comparisons involving three or more groups. These tests were chosen because the data were normally distributed. The analysis revealed a positive significant relationship between leadership orientations and presenteeism. This suggests that employees' perceptions of leadership styles are correlated with their tendency to engage in presenteeism. There were significant differences in leadership orientations based on age, education level, and title. This implies that employees at different stages in their careers or with different educational backgrounds may perceive leadership in varying ways. Significant differences in presenteeism were found based on gender, age, education level, and years of service. Employees with more experience (both in age and tenure) tend to report higher levels of presenteeism. This research will gain to the literature by exploring how leadership and employee demographics influence presenteeism, particularly in the sports industry, where this relationship has been underexplored. It has been determined that as leadership skills increase, perception and management of presenteeism situations increases positively.