Bilgi çağında kariyer ve liderlik
Career and leadership in the information age
- Tez No: 189420
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET DİKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnsanlık tarihi esas itibariyle değişimlerin ve gelişmelerin tarihidir. Tarih boyuinsanoğlu pek çok büyük değişim yaşamışsa da sosyo-ekonomik olarak ele alındığında üçtemel evrenin varlığını müşahede etmekteyiz: Tarım çağı, Sanayi çağı ve Bilgi çağı. çindebulunduğumuz dönem, sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçişin yaşandığı bir dönemdir.Bu dönem teknolojinin çeşitlenmesi ve onun kaynağı olan bilginin her alanda kullanılması ilebelirginleşmektedir.Bu değişiklikler çalışanların kariyerlerini iş hayatını ve mevcut işler arasındaki ilişkileritekrar gözden geçirmesini gerektirmektedir. Emeğini profesyonel olarak değerlendirenlerin bubilgiler ışığında kariyer planlarını/stratejilerini iyi belirlemeleri ve aynı zamanda ani kariyerdeğişikliklerine hazırlıklı olması gerekmektedir.Bilgi çağı, yönetmeye ilişkin, sezgiyle kavranabilir gerçekleri keşfeden, işletmenin enönemli sermayesi olan insanın bilgi ve yeteneğini en etkin biçimde yönlendirecek liderlerinyönettiği organizasyonlara gerek duymaktadır.Bilgi çağında örgütlerin ayakta durması ve başarılı olması için önemli olan insansermayesinin; geliştirilmesi ve iş yeri organizasyonunda daha esnek bir yapılanmagerekmektedir.Bilgi çağında liderlik anlayışı da değişmiştir. Bilgi toplumu liderlerinin, örgüt içi vedışında ortaya çıkan değişikliklere anında uyum ve tepki göstermeleri, daha geri planda kalıpçalışanları yönlendirmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The history of humanity is, in essence, the history of change and development.Although in the course of history humanity has gone through numerous major changes, itcan be stated, from a socio-economic perspective, that that three basic stages exist:Agriculture age, Industry age and Information age. The period that we are going throughis a period of transition from industry societies to information societies, characterized bythe improvement in variety in technology and the application of information, the origin oftechnology, to every field.These changes require peoples to review their careers, professional lives and therelations between existing professions. Those investing their labor in their professionsshould establish their career plans/strategies in the light of this information and at thesame time be prepared for sudden changes in their careers.The information age requires organizations managed by leaders who realize thefacts related to management that can be conceived by intuition and are able to utilizehuman knowledge and skill, the most important asset of an organization, in the mostefficient way.In the information age, improvement of the human asset, which is important forthe survival and success of an organization, and a more flexible structure in companyorganization are necessary.In the information age, the concept of leadership has changed as well. The leadersof an information society are required to instantly adapt and react to changes that occureither inside or outside the organization and to remain in the background and direct theemployees.