Hasan Ali Yücel'in eğitim felsefesi ve Türk milli eğitimine katkıları
Hasan Ali Yücel's education philosophy and his contribution to national education
  1. Tez No: 189424
  2. Yazar: ÜMİT SAVAŞ TAŞKESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER CELALEDDİN MUŞTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, Hasan Ali Yücel'in eğitim felsefesi ve Türk milli Eğitiminekatkılarını belirlemek amacıyla yapılmış bir çalışmadır.Araştırmada Hasan Ali Yücel'in eğitim felsefesinin ve düşüncesinin oluşmadevresindeki düşünürler, hayatı, bakanlık ve bakanlık sonrası yaptığı çalışmalarüzerinde durulmuştur.Hasan Ali Yücelin eğitim felsefesini temellendiren Hümanizm, Hürriyet,Milliyetçilik ve Dil kavramları üzerinde durulmuş, bu kavramlara yüklediği anlamve birbirleriyle ilişkileri belirlenmiştir.Hasan Ali Yücel'in eğitim düşüncesinde temel nokta hürriyettir. O,hürriyetin başlangıcı olarak bireysel bir düşünüşün mümkün olmasını kabul eder.
Özet (Çeviri)
This research studuy aims to focus on Hasan Ali Yucel?s educationphisolophy and his contribution to national education.In this study we have focused on Hasan Ali Yucel?s education philosophyand the philosophers in his life who contributed to form his ideas.His education philosophy is mainly based on humanism, freedom,nationalism, language and the relationships between these consepts.The main base of his education philosophy is freedom. He believes that noindividual idea can reveal itself if there is no freedom.