Ses eğitimi yöntemlerinin ses hastalıklarının tedavisinde kullanımı
The Use of vocal training techniques for the treatment of vocal disorders
- Tez No: 189427
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NALÂN YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kulak Burun ve Boğaz, Education and Training, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada ses eğitimi yöntemlerinin ses hastalıklarının tedavisinde kullanılabilirliğiaraştırılmıştır. Bu amaçla Konya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi K.B.B. AnabilimDalı'na ses bozukluğu şikâyetiyle başvuruda bulunan 15 hastanın muayene, teşhis vetedavileri konunun uzmanı tarafından belirlenip, ses eğitimi önerilen 3 hastanın tedavisindeses eğitimi yöntemleri, yine uzman tarafından uygulanmıştır. Hastaların teşhis ve tedaviaşamalarında videolarengostroboskopik incelemeler yapılmıştır. Bu incelemelerden eldeedilen kayıtlardan, yapılan ses eğitimi çalışmaları ve uygulanan form sonuçlarından eldeedilen veriler, bu alanda yapılmış diğer çalışmalar ve uzman kişilerden elde edilen bilgileregöre değerlendirilmiştir. Ses eğitimi uzmanları tarafından kullanılan, ses eğitimiyöntemlerinin ses hastalıklarının (vokal kord nodülü, mutasyonel falsetto) tedavisindekullanılabileceği sonucu ortaya çıkmıştır. Hastaların tedavi süresince çalışmalara düzenliolarak ve en az 2,5- 3 ay süreyle katılmasının sonuç üzerinde etkili olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study the usability of sound training methods on the treatment of vocaldisorders has been examined. With this purpose, 15 patients who had the complaints of vocaldisorders and therefore applied for Konya Selcuk University Meram Medicine Faculty wereexamined by the experts of the field; the diagnosis and treatment were determined andmethods of vocal training were applied in the treatment of 3 of these patients, to whom vocaltraining suggested. Videolarengostroboscopic examinations were made in the diagnosis andtreatment stages of the patients. The data obtained from the records of these examinations andthe results of the forms employed and the vocal training studies were evaluated according tothe other studies made about this field and the experts? knowledge. It has been discovered thatthe methods of vocal training used by the experts of vocal training can also be used in thetreatment of vocal disorders (vocal cord nodule, mutational falsetto). It is suggested thatduring the process of treatment the patients attend the studies regularly in a period of at least2, 5-3 months, which will be effective on results.