Öğrenen organizasyon ve bankacılık sektöründeki uygulaması
Learning organization and the application in the bank sector
- Tez No: 189428
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN İLERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZETBu çalışmada, öğrenen organizasyon ve bankacılık sektöründeki uygulamasıaraştırılmıştır.Öğrenen organizasyon kavramı, 1990'lı yıllarda Peter SENGE tarafından yazılanbeşinci disiplinle birlikte popüler olmaya başlamıştır.Öğrenen organizasyonlar; çalışanlarının arzu edilen sonuçları yaratmak için süreklikapasitelerini büyüttükleri, yeni ve geniş zihni modeller geliştirdikleri, ortak vizyonunoluşturulduğu ve çalışanların birlikte öğrenmeyi öğrendikleri organizasyonlardır.Şirketler niçin öğrenen organizasyon olmak ister? Çünkü, gelişmek ve iyi performansgöstermek için bugün öğrenmek, daha fazla öğrenmek gerekmektedir.Bir öğrenen organizasyon için beş temel disiplin hayati önem taşır. Bunlar;Sistem DüşüncesiKişisel UstalıkZihni ModellerPaylaşılan VizyonTakım Halinde ÖğrenmeÇalışmamızın uygulama kısmı ise, üç bölüm, yüz dört sorudan oluşan bir anket olupKonya'daki on üç bankada uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study, we researched learning organization and the application in the banksector.The concept of the learning organization has been popularising since 1990 with thefifth discipline which was written by Peter SENGE.Learning organizations are defined as organizations where people continuallyexpand their capacity to create the results they truly desire, where new and expansivepatterns of thinking are nurtured, where collective aspiration is set free, and where peopleare continually learning to see the whole together.Why does the companies want to be learning organizations? Because, the level ofperformance and improvement needed today requires learning, lots of learning.The five basic disciplines are vital for a learning organization. These disciplinesare;Systems thinkingPersonal masteryMental modelsBuilding shared visionTeam learningIn the application part of our study, we used a questionnaire which has three part, ahundered four question and applied thirteen bank in Konya.