Çalışma sermayesi finanslama stratejilerinin firma kârlılığına etkisi: Borsa İstanbul imalat işletmeleri üzerine bir uygulama
The effect of working capital financing strategies on firm profitability: An application on Borsa Istanbul manufacturing firms
  1. Tez No: 660612
  2. Yazar: ERSİN TİMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Çalışma sermayesi yönetimi, dönen varlıklara yönelik yatırım ve finansman kararlarını kapsayan finans yönetiminin en önemli konuları arasında yer almaktadır. Çalışma sermayesi, bir işletmenin günlük faaliyetlerinin aksamadan yerine getirilmesi ve işletme faaliyetlerinin devamlılık göstermesi bakımından işletme yönetiminin özellikle de finans yöneticilerinin üzerinde titizlikle çalışması gereken önemli bir alandır. Bu kapsamda işletmelerin kesintisiz bir şekilde faaliyetlerini devam ettirebilmeleri, riski düşürerek kârlılıklarını arttırabilmeleri ve hedeflenen vizyona ulaşabilmeleri için etkin bir çalışma sermayesi ile yönetilmesi büyük önem arz etmektedir. Bununla birlikte işletmeler için optimal finanslama stratejisinin benimsenmesi ve uygulanması dönen varlıkların yönetiminde verimliliği ve kârlılığı önemli ölçüde etkilemektedir. Bu tez çalışmasında çalışma sermayesi finanslama stratejileri ile firma kârlılığı arasındaki ilişkinin araştırılması hedeflenmiştir. Bunun yanı sıra çalışma sermayesi yönetimini etkileyen faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda BİST İmalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin 2010-2019 dönemlerine ait finansal verileri ele alınmıştır. Çalışmada ele alınan değişkenlerin belirlenmesinin ardından aktif kârlılık, öz sermaye kârlılığı ve hisse başına kârlılık oranı bağımlı değişken, cari oran, alacak devir süresi, stok devir süresi, borç ödeme süresi, nakit dönüşüm süresi, dönen varlık oranı, net çalışma sermayesi oranı, net çalışma sermayesi devir hızı oranı, toplam kaldıraç oranı, işletme büyüklüğü ve satışlardaki büyüme değişkeni ise bağımsız değişkenler olarak belirlenmiştir. Çalışma verileri ekonometrik açıdan panel veri analizi ile sınanmıştır. Çalışma sonucunda ulaşılan ampirik bulgular analiz edilmiş ve analiz sonucunda, dengeli finanslama stratejisi, ihtiyatlı finanslama stratejisi ve atılgan finanslama stratejisini takip eden işletmelerin kârlılıkları üzerinde etkili olan faktörlerin farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Working capital management is among the most important issues of finance management, which includes investment and financing decisions for current assets. Working capital is an important area that business management, especially financial managers, should work on meticulously in order to fulfill the daily activities of a business without interruption and to ensure the continuity of business activities. In this context, it is of great importance for businesses to be managed with an effective working capital so that they can continue their activities without interruption, increase their profitability by reducing the risk and reach the targeted vision. However, the adoption and implementation of the optimal financing strategy for businesses significantly affects the efficiency and profitability in the management of current assets. In this thesis study, it is aimed to investigate the relationship between working capital financing strategies and firm profitability. In addition, the factors affecting working capital management were tried to be determined. For this purpose, the financial data of the enterprises operating in the BIST Manufacturing sector for the 2010-2019 periods were discussed. After determining the variables considered in the study, return on assets, return on equity and earnings per share dependent variable, current ratio, receviables turnover period, inventory turnover period, debt payment period, cash conversion period, current asset ratio, net working capital ratio, net working capital turnover ratio, total leverage ratio, firm size and sales growth variable are determined as independent variables. Selected data were tested econometrically with panel data analysis. The empirical findings obtained as a result of the study were analyzed, and as a result of the analysis, it was concluded that the factors affecting the profitability of companies following balanced financing strategy, conservative financing strategy and aggressive financing strategy effect differently.