Ekonomik krizler ve istikrar paketleri Türkiye uygulaması (1980-2002)
Economic crises and stability programs: A case study on Turkey (1980-2002)
  1. Tez No: 189459
  2. Yazar: EMİNE FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞABAN ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
ÖZETEKONOM K KR ZLER VE ST KRAR PAKETLER TÜRK YE UYGULAMASI(1980-2002)Emine FıratEkonomik kriz süreci, ülke ekonomileri için tehlikeli ve istikrarsız bir dönem anlamınagelmesine rağmen, ekonomik yapıda bir dönüm noktası olarak da ifade edilmektedir.Ülkelerin ekonomik göstergelerinin birinde veya hepsinde ortaya çıkabilecek dengesizlikler,hem tehlike hem de fırsat yaratacak krizlere davetiye çıkarmaktadır. Ekonomik krizler çokdeğişik şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Ekonomik, siyasal, teknolojik, sosyo-kültürel,küreselleşme ve rekabet alanında, dünyada yaşanan hızlı değişimler krizlerin ortaya çıkmasınaelverişli bir ortam hazırlamaktadır.Bu çalışmada ekonomik krizlerin ve istikrar politikalarının teorik olarak incelemeleriyapılmış olup, bu açıklamalar doğrultusunda Latin Amerika ve Asya Ülkelerinde yaşanankrizler değerlendirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde Türkiye'de 1980 sonrası yaşanankrizler ve bu krizleri önlemeye yönelik uygulamaya konulan istikrar ve yapısal uyum süreciniiçeren istikrar paketleri sonuçlarıyla birlikte değerlendirilmiştir. Türkiye'de 1980-2002 yıllarıarasında yaşanan krizlerin makro ekonomik göstergeler çerçevesinde detaylı bir incelemesi veuygulanan istikrar politikalarının başarı analizi yapılmıştır.Sonuç olarak bu çalışmada yapılan incelemeler ve değerlendirmeler ışığında,ülkemizde ve ya dünyada yaşanan krizleri önlemek için gerekli önlemlerin ve IMF destekliistikrar programlarının zamanında uygulamaya konması gerektiği dersi çıkarılmıştır. stikrarpolitikaları ile IMF destekli istikrar programları arasında güçlü bir ilişkinin olduğusaptanmıştır. Günümüzde Türkiye açısından kriz koşullarının hala geçerliliğini koruduğu,ancak küreselleşme sürecine uyum sağlayamaya çalışan liberal bir toplum düzeni içerisindeher alanda dengeleri sağlayacak politikalarla yeni fırsatların değerlendirilmesi ve ülkerefahının sağlanması gerektiği görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTECONOMIC CRISES AND STABILITY PROGRAMS: A CASE STUDY ONTURKEY(1980-2002)Emine FIRATProcess of economic crisis means a dangerous and instable period for countryeconomies but it is also regarded as a turning point for the economic structure. Imbalancesthat may appear in one or all economic indicators of the countries cause crises that wouldcreate both dangers and opportunities. Economic, political, technological, socio-culturalglobalization and rapid changes in the field competition all over world provide a suitableenvironment for the emergence of crises.In this study, crises that have taken place in Latin American and Asian countries wereevaluated in the light of the theoretical examination of the economic crises and stabilitypolicies. Post-1980s crises and implemented stability packages containing stability andstructural adjustment process for the prevention of these crises in Turkey were examined withtheir results. A detailed examination of the crises between 1980-2002 in Turkey within theframework of the macroeconomic indicators and success analysis of the implemented stabilitypolicies were made.To conclude, necessity of the timely implementation of necessary measures andstability programs supported by the IMF to prevent crises in our country or world wasrevealed in the light of the examinations and assessments made in this study. It is concludedthat crisis conditions are still available Turkey today but new opportunities should be assessedthrough policies that would achieve balance in all fields and welfare of the country should beattained in a liberal social order trying to harmonize itself with the globalization process.1