İzmir ili kongre turizmi arz potansiyelinin incelenmesi ve geliştirilmesine yönelik bir araştırma
An Investigation of the supply potential and improvement of congress potential of İzmir
  1. Tez No: 189473
  2. Yazar: CEYLAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İGE PIRNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Tezli Yüksek Lisansİzmir'in Kongre Turizmi Arz Potansiyelinin İncelenmesi veGeliştirilmesine Yönelik Bir AraştırmaCeylan ERDOĞANDokuz Eylül ÜniversitesiSosyal Bilimleri EnstitüsüTurizm İşletmeciliği Anabilim DalıTurizm İşletmeciliği ProgramıÖZETGünümüzdeki bilimsel ve teknolojik gelişmeler, artan dünya ticareti nedeni ileinsanlar bir araya gelerek bilgilerini paylaşma ihtiyacı duymuşlardır. Kongre turizmi,insanların toplantı amaçlı seyahatlerinde konaklama, ulaşım, yiyecek- içecek hizmetlerinin dekarşılandığı bir turizm türüdür. Kongre turizmi ikili bir turizm çeşididir. Burada esas amaçtoplantıya katılmaktır, diğer hizmetler alınan diğer hizmetler ise kongre turizminidesteklemektedir.Turizm mevsimini uzatıcı özelliği, üst gelir ve kültür seviyesindeki gruplara hitapettiği için bölgeye sağladığı ekonomik kazancın diğer turizm çeşitlerinden yüksek olması,başarılı kongrelerin kentin ve bölgenin uluslararası pazarda etkin tanıtımını sağlaması gibiözelliklerinden dolayı, kongre turizmi bölgeye hem maddi hem de manevi bir çok yararsağlamaktadır.Bir bölgede kongre turizmi kendiliğinden ortaya çıkıp gelişim gösteremez. Kongreturizminde sabit maliyetler çok yüksektir. Bir kentin kongre merkezi haline gelmesi için gerekdevlet kuruluşlarının gerekse özel sektörün bu turizm çeşidine destek vermesi gerekmektedir.Bölgede kongre turizmi ancak arz imkanlarının elverdiği ölçüde gelişebilir. Kongremerkezleri, kongre salonlu konaklama tesisleri, konaklama tesislerinin yatak kapasiteleri,kentin ulaşım, alt ve üst yapı imkanları, iklimi, coğrafi konumu kongre turizminin gelişmesiiçin önem teşkil etmektedir.Bu araştırmanın amacı; dünyada ve Türkiye'de hızlı bir gelişim gösteren kongreorganizasyonlarının turizm endüstrisine katkılarını saptamak ve İzmir ilinin kongre turizmikonusundaki arz potansiyelini incelemektir.Bu çalışma, üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümde dünyadadeğişen ve gelişim gösteren turizm eğilimleri, alternatif turizm çeşitleri içinden kongreturizmi ile ilgili teorik bilgiler verilmiştir. Son bölümde ise, araştırma ile ilgili bulgular vebulguların analizleri yorumlanmıştır. Araştırma İzmir ili içindeki seyahat acentaları üzerindeyapılmıştır.Çalışmada İzmir ilinin nitelik ve nicelik açısından kongre turizmine yeterliliğisaptanmaya çalışılmıştır. Araştırmada veri toplama yöntemleri olarak anket tekniğikullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, istatistikyöntemlerinden yüzde ve frekans dağılımı, çapraz tablo analizi uygulanmıştır.Değerlendirmeler SPSS for Windows 11.5 paket programından yararlanılarak yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda İzmir ilinde kongre turizminin yeterli düzeyde gelişmediği ve büyükkongre organizasyonlarını karşılayacak salon ve yatak kapasitesine sahip olmadığıgözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Master Program with ThesisAn Investigation of the Supply Potential and Improvement of CongressPotential of İzmirCeylan ERDOĞANDokuz Eylul UniversityInstitute of Social SciencesDepartment of Tourism ManagementABSTRACTAdvances in science and technology and increase in word-wide trade, have affectedneed of people to travel for various meetings such as scientific congresses and trade fairs.Congress tourism includes the entire services from travel to accomodation and catering ofthese meetings. The main need of these people is to gather for various meetings and thecongress tourism is the organization and service of these gatherings.The congress tourism increase the period of leisure tourism of the region becouse of itsextend throughout a year. It serves to the high-revenue group resulting high spanding perperson. Besides, the congress tourism has positiv affect on advertisement of the region and thecity in international market.The congress tourism in a region does not show an instantaneous growth. Largeamount of investment is required for a city to become an atractive center of congress tourism.Both goverment and private investments are necessary. Presence of congress centers,availability of large hotels with congress rooms and their room capacity and the quality oftransportation to the region, its climate, cographic position all affect it?s potential of congresstourism.In this study, the growth of the congress tourism in the world and in Turkey, and itsimportance in the Tourism Industry is examined. The potantional of congress tourism in Izmiris evaluated in detail.The study consists of three sections. In the first and second sections, the growth ofcongress tourism in the world and in Turkey, and its part in the alternative tourism sector ispresented. In the third section the potantial of congress tourism in Izmir is analysed based ondata collected from the tourism acents in Izmir and sorroundings.The present quality and quantity of the congress capacity of Izmir is tried to determinein this study. The quastionares are distributed for data collection and for assesment statisticalmethods of percentage and frequency distribution are made. The evaluation is conducted byusing SPSS package program for Windows 11.5. The study has shown that Izmir does nothave enough capacity for high quality congress tourism and lacks required congress centersand numbers of accomodations.