Konaklama işletmelerinin rekabet gücü ve rekabet gücünü belirlemeye yönelik İzmir ilinde dört ve beş yıldızlı otellerde bir uygulama
A Research as regards the present competitive power and with regard to the determination of the competition power of the encamping managements in the hotels with four and five stars in the provience of İzmir
- Tez No: 189474
- Danışmanlar: PROF.DR. ALP TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZETTezli Yüksek Lisans TeziKonaklama İşletmelerinin Rekabet Gücü ve Rekabet Gücünü Belirlemeye Yönelikİzmir İli'nde Dört ve Beş Yıldızlı Otellerde Bir UygulamaYeşim COŞARDokuz Eylül ÜniversitesiSosyal Bilimler EnstitüsüTurizm İşletmeciliği Ana Bilim DalıTurizm İşletmeciliği ProgramıKonaklama işletmelerinin ulusal ve uluslar arası turizm piyasasında karşıkarşıya kaldıkları rekabet koşulları küreselleşen dünya ile birlikte giderekağırlaşmaktadır. Bu nedenle, varlıklarını sürdürmeye çalışan işletmeler pazardarakipleri karşısında bazı avantajlar elde etmek istemektedirler. Kısaca rekabet gücüolarak tanımlayacağımız bu avantajların elde edilmesini etkileyecek bazı faktörlerinvarlığından söz edilebilir. Bir işletmenin rekabet mücadelesini başarılı bir biçimdesürdürebilmesi için pazarda rekabet gücü faktörlerini bünyesinde özümleyebilmesi vebu özümleme sonucunda ortaya çıkan veri nitelikli bilgileri kendi yaratıcı gücünü dekullanarak etkili bir rekabet girişimine olanak tanıyacak şekilde tasarımlayabilmesigereklidir. Rekabet gücü faktörlerinin konaklama işletmeleri açısından incelenmesibu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada öncelikle rekabet gücükavramı ve boyutları açıklanmış, turizmde farklı piyasa koşulları etkisinde kalankonaklama işletmeleri arasındaki rekabet ilişkisine değinilmiş daha sonra konaklamaişletmelerinde rekabeti etkileyen faktörler açıklanmıştır. Son olarak seçilen örneklemgrubu üzerinde gerçekleştirilen anket çalışmasının sonuçlarına dayanarak değişikfaktörlerin rekabet gücü üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABCSRACTMaster of Degree With ThesisA research as regards the present competitive power and with regard to thedetermination of the competition power of the encamping managements in the hotelswith four and five stars in the provience of IzmirYeşim COŞARDokuz Eylül Üniversitesiİnstitute of Social SciencesDepartment of Tourism ManagementThe competitive conditions with wich encomping firms face in nationaland intenational tourism market are getting grave with the globalization of the world.Fort hat reason, the firms which try to conduct their existance would desire to obtainsome advantages over the competitors in the market. It is quite possible to tell aboutsome factors possibility to affect the so-called advantages that we can shortly define asthe coımpetitive power. It is needed that any given firm must be able to assimilate thecompetitive power factors at the market in its own organization and be able to desingthe information of the data base resulting as a result of the assimilation in guestion ina way which will make it possible for an affective competition attempt through use ofits own creative power too in order that the firm at issue may go ahead with itscompetition in a successful way. The present study deals with the competitive factorsin terms of the encamping managements. In this study, it has been dealt with theconcept of competition powerand its dimensions in the first place and it has beentouched on the competition relation among the encamping managements under the influence of the different market conditions in tourism and later. It has been concernedwith the factors affecting the competition among the encamping managements. Andfinally, the effects of the different factors on the competition power have beenevaluated based on the questione consequences carried out on the selected patterngroup.