Konaklama işletmelerinin rekabet gücünü belirleyen faktörler üzerine Nevşehir ilinde bir uygulama
A practical study on accommodation companies in Nevşehir about determining factors of competitive advantage
- Tez No: 371206
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EBRU GÜNEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzün rekabet ortamında konaklama işletmelerinin son hedefleri varlığını sürdürmek ve kâr elde etmektir. Bu hedeflere ulaşabilmek için konaklama işletmelerinin belirli faktörler kullanarak, rakiplerine karşı rekabet gücü elde edebilmeleri hayati öneme sahiptir. Bu çalışmada öncelikle, işletmelere rekabet gücü sağlayacak bu faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın amacı, rekabet gücünü belirlediği düşünülen bu faktörlerin, konaklama işletmelerinde kullanılıp kullanılmadığı, konaklama işletmelerinin hangi faktörlere daha çok önem verdiklerinin, hangilerinde kendilerini başarılı gördüklerinin ve kendilerini rakiplerle karşılaştırdıklarında, hangi faktörler açısından üstün olduklarının belirlenmesidir. Tüm bunları belirlemeye yönelik olarak Kapadokya bölgesinin en önemli turizm merkezi olan Nevşehir ilinde turizm işletme belgesine sahip konaklama işletmelerinin orta ve üst düzey yöneticilerine yönelik bir alan araştırması yapılmıştır. Bu alan araştırmasının sonuçlarına göre, Nevşehir ilindeki konaklama işletmeleri rekabet gücü faktörlerine önem vermektedirler, bazılarında kendilerini başarılı görmektedirler ve rakipler karşısında bazı faktörleri kullanarak rekabet etmektedirler. Araştırma sonuçlarına göre, Nevşehir ilinde turizm işletme belgeli konaklama işletmelerinin en çok önem verdikleri faktör kalitedir. Kendilerini en başarılı gördükleri faktör pazarlamadır ve rakiplerle finans ve kalite unsurlarını kullanarak rekabet etmektedirler. Ayrıca araştırma sonuçlarına göre, işletmelerin türlerine göre, rekabet gücü faktörlerini değerlendirmelerinde bir farklılık olduğu saptanmıştır. Cevaplayıcıların değerlendirmelerine göre, butik oteller ve özel belgeli tesisler, kalite faktörüne otel işletmelerine kıyasla daha çok önem vermektedir. Benzer şekilde,butik oteller pazarlama faktöründe kendilerini diğer tesis türlerinden daha başarılı görmektedir ve rakiplerine karşı en çok finans ve kalite boyutlarıyla üstünlük sağlamaktadırlar. Bu durumda, Nevşehir ilinde en rekabetçi konaklama işletmesi türü butik oteller olarak belirlenmiştir denebilir.Bu çalışmada verilerin elde edilmesi aşamasında bazı kısıtlılıklar yaşanmasıyla birlikte, analiz sonuçları konaklama işletmesi türleri açısından daha sonraki çalışmalar için örnek teşkil edebilir; bu açıdan çalışma sonunda gelecek çalışmalar için bir takım öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The final aims of accommodation companies in today's world are surviving, subsisting and making a profit. To be able reach these goals, accommodation operations should have a competitive advantage for their rivals through managing some significant factors. In this study, first of all, these significant factors have been tried to be defined. The aim of this study is to define whether these factors have been used by accommodation companies or not,which of these factors are more important for them, at which of them they find themselves more succesful and competitive against rivals. In Nevşehir city, the most important touristic destination of Cappadocia, a field research was carried out intended senior and mid-level managers of the accommodation companies which have tourism operation license. According to the results of this field research, in Nevşehir the accommodation companiesthink the competitive advantage factors important, find themselves successful at some of them and compete with their rivals by managing them. At the end of the study, it's found out that in Nevşehir the most important factor for accommodaion companies is quality. The companies find themselves successful mostly in marketing advantage and compete with their rivals through financial and quality advantage factors. In addition to this, it's found out that the evaluation of the factors differs acoording to the type of the accommodation company. According to the rate of the managers, the quality advantage factor is more important for the boutique hotels and accommodation companieswith private license than the hotels. The boutique hotels also find themselves more successful at marketing advantage factor than the other types of accommodation companies and their competitive advantage against their rivals are mostly at finance and quality. In this case, in Nevşehir the competitiveness occurs mostly in boutique hotels. In this study, there are some restrictions, too; by the way, the results of the study can set an example for he future studies. Therefore some proposals are bought forward.