Contrarian investment strategies and the three factor model: An application in İstanbul Stock Exchange
Karşıtlık yatırım stratejileri ve üç faktör modeli: İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda bir uygulama
- Tez No: 189515
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU DURUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Etkin Piyasa Hipotezi (EPH), piyasaların rasyonel yatırımcılartarafından yeni gelen bilgiye anında ve tam doğru olarak tepki göstereceğiöngörümü üzerine kurulmuştur. Varlıkları fiyatlandırma teorilerinin köşetaşları da EPH varsayımlarına dayanmaktadır.Diğer taraftan yetmişlerden bu yana EPH varsayımlarının geçerliliğinekarşı bulgular sunan çalışmalar bulunmaktadır. Araştırmacılar sürekli olarakpiyasa ortalaması üzerinde kar elde edebilmek için EPH ile çelişen anomalilerüzerine kurulu yatırım stratejileri bulma çabasındadırlar. Bu stratejilerden biride yatırımcıların bilgiye aşırı tepki verip getirilerin gelecekte tersine dönmesiüzerine kurulu ve kısaca kaybeden hisse senetlerinin alınıp kazananların iseelden çıkarılmasını savunan Karşıtlık Stratejisidir. EPH savunucuları vekarşıtları arasındaki bu tartışmanın çözülmesi yatırım literatürü açısındankritik önem taşımaktadır.Bu çalışmanın amacı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (IMKB)eğer varsa kârlı bir karşıtlık stratejisinin varlığını ortaya çıkarmak ve bukârlılığın EPH üzerine kurulmuş Fama-French Üç Faktör Modeli (FF-ÜFM) ileaçıklanabilirliğini saptamaktır. Bu çalışma yukarıda geçen tartışmanın ikitarafı üzerine de odaklanmıştır. İlk olarak karşıtlık stratejilerinin kârlılığı testedilmiş, takiben FF-ÜFM'nin bu kârlılığı açıklayabilirliği araştırılmıştır.İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) verilerinden elde edilensonuçlar karşıtlık stratejisinin kârlılığını orta vadede destekler niteliktedir.Bununla birlikte karşıtlık stratejisinin kârlılığı 1999 yılından sonraki dönemdedaha da açık olarak görülmektedir. Diğer taraftan, FF-ÜFM'nin yüksek eksidüşük (HML) faktörü istatistiksel olarak anlamlı bulunmamasına karşın, modelkaybeden ve kazanan hisse senetlerinin getirilerinin hareketlerini ve gelecektekideğerlerinin değişimini başarıyla açıklayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Efficient Market Hypothesis (EMH) was developed on the insight thatmarkets react to new information rapidly and accurately by the actions ofrational investors. Milestones of asset pricing theories are based on EMHassumptions.On the other side, there is also considerable amount of literature againstEMH since the seventies. In order to make continuous profits over the market,researchers are looking for investment strategies which are based on theanomalies contradicting with EMH. One of them is the Contrarian Strategy,which simply proposes buying the loser and selling the winner stocks with theexpectation of return reversals due to investor overreaction. Resolving thebattle between EMH supporters and opponents is critical to investmentsliterature.In the light of the above discussion, the aim of this study is to reveal aprofitable contrarian strategy if it exists in Istanbul Stock Exchange (ISE) andto investigate whether the Fama-French Three Factor Model (FF-TFM) thatstands on EMH can explain it. Thus, this study has focused on the two sides ofthe discussion. In the first part, the profitability of contrarian strategies is testedand subsequently the explanatory power of the FF-TFM of this profitability isinvestigated.The results showed that the contrarian strategy is profitable in theintermediate term, and the profitability of contrarian strategy is more obviousafter 1999. On the other hand, the FF-TFM has successfully captured thevariation in the returns of the loser and winner stocks while the high minus low(HML) factor is found to be insignificant.