Moda sektöründe küresel marka yaratılması: Markalaşma çalışmaları üzerine bir uygulama
Creating global brand in fashion sector: An application on branding studies
- Tez No: 189659
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BAYBARS TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Günümüzde artan rekabet ve kalkan kotalarla birlikte moda sektöründemarkalaşmak ve küresel birer marka olup rakiplerden farklılaşmak önemkazanmıştır. Modanın kitleleri içine alan etkisi ve etkin moda pazarlamastratejileriyle küresel birer sembol haline gelen moda markaları, markalaşma,Türkiye'nin moda sektöründeki küresel arenadaki konumu, bu konumudeğiştirmek ve geliştirmek adına markalaşmaya yönelik atılan adımlar veküresel yeniden konumlandırma projeleri bu tezin temel dayanaklarınıoluşturmaktadır. Bu tezde bir anlamda, moda sektöründe küresel modamarkası olmaya giden yolda moda, moda pazarlaması, markalaşma ve küreselmarka adına bilgilendirme sağlanmaktadır.Bu çalışmada, moda kavramı tüm boyutlarıyla incelenmiş ve modapazarlaması, moda pazarlama karmasının elemanları açısından ele alınmıştır.Marka kavramı ve unsurları, marka stratejileri ve kararları kavramsal olarak elealınmış ve moda sektöründen verilen örnekler ile ilişkilendirilmiştir.Tezde, küresel markalar, küreselleşmede önemli noktalara değinilerekve uygulanan küresel moda marka stratejilerinden bahsedilerek kavram olarakaçıklanmıştır. Bütün bunlara ek olarak, bu tez çalışmasında, Türk modasektöründeki markalaşma projelerine ve küresel yeniden konumlamayagidilerek global markalaşmaya odaklanan yaklaşıma önemli bir yer ayrılmıştır.Küresel marka olma yolunda emin adımlarla yürüyen Türk modatasarımcı markası Dice Kayek, markalaşma çalışmaları ve marka ittifakları ilebu çalışmanın son bölümüne konu olmuştur.
Özet (Çeviri)
Currently, the increasing competition and the abolition of quotas havemaden the branding and becoming a global brand very important in order todifferentiate from the competitiors in fashion sector . The mass effect offashion and the fashion brands that have been global symbols through fashionmarketing, branding, the global position of Turkey in fashion, the studiesaiming at the change and improvement of this position through branding andthe projects of global repositioning are the bases of this study. In a way, fromthis study the knowledge of fashion, fashion marketing, branding and globalbrand can be gathered for becoming global fashion brand.In this study, fashion concept is examined with its all dimensions andfashion marketing is taken in terms of fashion marketing 4P. Brand conceptand its elements, brand strategies and decisions which are being connected tothe fashion with given examples, are taking place in conceptual terms.In this thesis, global brands are explained in conceptual terms byputting the emphasis on important points of becoming global and mentioningthe applied global fashion brand strategies. In addition to all these, brandingprojects in Turkish fashion sector and the perspective that focuses on globalbranding by means of global repositioning of Turkish fashion are amongst themajor topics of this thesis.Because of their co-brands and branding studies, Dice Kayek, aTurkish fashion designer brand on its way to being a global brand, is taken asthe subject of the last part of this study.