Avrupa Birliği'nde çalışanlara bilgi verilmesi ve danışılmasının demokratikleşmeye etkileri ve Türkiye
The Impact of informing and consulting the workers on democratisation in the European Union and Turkey
- Tez No: 189699
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ ERDUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZETAvrupa Birliği'nde Çalışanlara Bilgi Verilmesi ve DanışılmasınınDemokratikleşmeye Etkileri ve TürkiyeGüvenç KÜÇÜKTOKDokuz Eylül ÜniversitesiSosyal Bilimler EnstitüsüAvrupa Birliği Anabilim DalıBütünleşme sürecinin başından beri en çekişmeli ortak politika alanlarından biriolan Avrupa sosyal politikasının üzerinde en çok tartışılan başlıklarından birininçalışanlara bilgi verilmesi ve danışılması olduğu söylenebilir. Avrupa Birliği bir yandanbütünleşen Avrupa piyasasında adım adım ilerlerken, diğer yandan çalışanlara bilgiverilmesi ve danışılması konusunda Avrupa çapında düzenleme yapmaya yönelikgirişimlerini sürdürmüştür. Ancak 1980'ler ile birlikte Avrupa sosyal politikasıbünyesinde bilgi verme ve danışmaya ilişkin geliştirilen düzenlemelerde yeniyaklaşımlar gözlenmeye başlamıştır. Çalışanların söz konusu haklarını Avrupa çapındakullanacakları modelin bilgi verme ve danışmaya ilişkin kapsamında ve uygulamayakonulmasında önemli değişiklikler öne sürülmüştür. Söz konusu değişikliklerin özelolarak Avrupa sosyal politikasında, genel olarak ise Avrupa bütünleşmesinin diğerortak politika başlıklarında aynı dönemde yaşanan değişim ile büyük paralellikleriçerdiği söylenebilir.Öte yandan, Avrupa Birliği'nin bugün kaçınılmaz olarak Birlik kurum vepolitikalarını Avrupalılar ile daha doğrudan ve meşru siyasal ilişkiler içindeyürütebilecek, kısacası Birliği demokratikleştirecek arayışlar içinde olduğugörülmektedir. Bir yandan bir Avrupa yurttaşlığını tanımlama arayışındaki AvrupaBirliği, söz konusu yurttaşlık tanımını genel olarak son dönemde bütünleşmenin ortakpolitika başlıklarında yaşanan yaklaşım değişimi yüzünden hangi haklar veyükümlülükler ile dolduracağı konusunda tıkanıklığa girmiş görünmektedir. Bilgiverme ve danışmayı da içeren ekonomik ve sosyal hakların oluşacak bir Avrupayurttaşlığı çerçevesinde nasıl tanımlanacağı sorusu gündemdeki yerini korumaktadır.Bağlayıcılığı azaltılmış, ulusal düzeydeki mevcut sosyal hakları dahi bütünleşen piyasaiçinde rekabet unsuru olmaktan kurtaramayan bir Avrupa sosyal politikası ile Birliğindemokratikleşmesinin nasıl ilerleyeceği, önümüzdeki dönemde Birliği bekleyen en temelsiyasal çekişme alanlarından biri olarak görülebilir.Anahtar Kelimeler 1) Çalışanlara Bilgi Verme ve Danışma 2) Demokratikleşme3) Avrupa İşletme Komiteleri 4) Avrupa Şirketi Statüsü5) Avrupa Yurttaşlığı
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster of Arts inThe European Union StudiesThe Impact of Informing and Consulting the Workers on Democratisation inThe European Union and TurkeyGüvenç KÜÇÜKTOKDokuz Eylül UniversityInstitute of Social SciencesDepartment of the European StudiesInforming and consulting the workers is one of the most debated issues in thehistory of European social policy. The European integration has constantly put variousefforts for legal arrangements on informing and consulting the workers at Communitylevel. Within the recent decades there is apparently a shift in the approach to resolve theissue of informing and consulting the workers in European social policy frame.Significantly, this shift has many common points with the shift in the generalunderstanding of the European social policy and other common policies. Within the newframe, the rights regarding informing and consulting the workers have been developedin a more flexible, more liberalised and less conjunctive methodology. Therefore, it canbe said that the shift in the approach to resolve the issue in European social policy framehas many similarities with the shift in the understanding of the European integrationfollowing the 1980s.However, the European Union has now to face the challenge of democratising itsinstitutions and common policies in order to fulfil the requirements of a sustainableintegration process. Therefore, various attempts to create a European citizenship andbuilding more direct and legitimate links between the Europeans and the EuropeanUnion have arisen. It is likely that, the problematic of applying the social and economicrights of the Europeans into this new citizenship or building efficient tools to protectthose rights in the frame of a liberalised social and economic European polity willchallenge the search for this democratisation process.Key Words 1) Informing and Consulting the Workers 2) Democratisation3) European Works Councils 4) European Company Statue5) European Citizenship