Avrupa Birliği kırsal kalkınma politikaları ve Türkiye'nin uyumu
Rural development policies of European Union and Turkey's adaptation
  1. Tez No: 189698
  2. Yazar: RECEP MURAT EKİM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
ÖZETTezli Yüksek Lisans TeziAvrupa Birliği Kırsal Kalkınma Politikaları ve Türkiye'nin UyumuRecep Murat EKİMDokuz Eylül ÜniversitesiSosyal Bilimler EnstitüsüAvrupa Birliği Anabilim DalıAvrupa Birliği ProgramıKırsal alanlar, doğa ile çok yakın ilişkide bulunan yerler olup;buralarda yaşayan insanlar doğal koşullardaki olumsuzluklardan ekonomikolarak kentlerde yaşayan insanlara göre daha fazla etkilenmektedir. Kırsalnüfus genel olarak geçimini tarım, ormancılık, balıkçılık, avcılık gibi doğrudandoğaya bağlı ve katma değeri düşük ekonomik faaliyetlerle sağlamaktadır. Buise kırsal ve kentsel alanlarda yaşayan insanlar arasında gelir dağılımındadüzensizlikler ortaya çıkarmakta, kırsal alanların gelişmesi önünde engeloluşturmaktadır.Gelir dağılımının düzenlenmesi ve toplumsal barışın sağlanması içindünyadaki tüm ülkeler kırsal alanlarını kalkındırmak ve buralarda yaşayaninsanları çeşitli şekillerde ekonomik olarak desteklemek zorundadırlar.Avrupa Birliği, kurulduğu yıllarda kırsal alanlardaki sorunların çözümüve buralardaki insanların gelir düzeylerinin yükseltilmesi amacıyla OrtakTarım Politikaları'nı oluşturmuştur. Ortak Tarım Politikaları'nın başlangıçtatarımsal üretimin arttırılması yönünde belirlenmesi, bu alanda önemliilerlemeler kaydedilmesini sağlamıştır. Bunun sonucunda tarımsal üretimingereksinimden fazla gerçekleştirilmeye başlanması, piyasa düzenlemelerininBirlik ülkelerine ekonomik olarak maliyetinin yükselmesi, bu durumun gelirdağılımını olumsuz etkilemeye başlaması üzerine Ortak Tarım Politikaları'ndadeğişiklikler yapılmıştır. Buna bağlı olarak günümüzde Ortak TarımPolitikaları içerisinde kırsal kalkınma politikaları ağırlık kazanmayabaşlamıştır.Türkiye'de de kırsal alanlar önemli bir yer tutmaktadır. Ancak,Türkiye'de henüz net bir kırsal alan tanımı yapılamamış, buna bağlı olarak dakırsal kalkınma politikası oluşturulamamıştır. Ancak Türkiye, kırsal alanlarayönelik geliştirilen kalkınma projeleri ve çeşitli tarımsal desteklemelerle kırsalkesimini geliştirmeye ve buralardaki insanları ekonomik olarak geliştirmeyeçalışmaktadır.Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde Türkiye'nin hızla bir kırsal kalkınmapolitikası oluşturması ve Birlik ile uyumlu kırsal destekleme uygulamalarınabaşlaması gerekmektedir. Bu çalışmada, konuyla ilgili yapılabilecekler, AvrupaBirliği ve Türkiye'deki mevcut durumlar dikkate alınarak ortaya konulmayaçalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster Degree With ThesisRural Development Policies of European Union and Turkey?s AdaptationRecep Murat EKİMDokuz Eylül UniversityInstitute of Social SciencesDepartment of European UnionRural areas are those places which have a close relationship with natureand people living in such places are economically affected from the negativeconditions of nature more than those living in urban areas. The ruralpopulation makes their living generally from activities such as agriculture,forestration, fishing and hunting, which are directly dependent on nature andhave low added value. This makes up a disorganised income distribution amongpeople from rural and urban districts and also an obstacle for the developmentof rural areas.In order to organize income distribution and provide social peace all thecountries in the world must develop rural areas and support inhabitants invarious economic ways.European Union made up the Common Agriculture Policies when it wasfounded in order to deal with the problems of rural areas and to increase theincome level of the people there. To determine of Common Agriculture Policiesas regards the increase of agricultural production made significant progres inthis area. As a result of this, there were some changes been done in theCommon Agriculture Policies upon agricultural production more than needed,the cost increase of market manipulation for the union countries and thenegative effect of this situation on income distribution. In relation with this,today the rural development policies started weighing heavier among otherCommon Agriculture Policies.Rural areas play an important part in Turkey too. However, no ruralarea identification has been specified in Turkey, therefore, no rural areadevelopment policy has been arranged. Even still, Turkey is trying to develop itsrural areas and the people economically through rural development projectsand various agricultural supports.In the membership process to European Union, Turkey must form arural development policy right away and start rural support practices inharmony with the Union. In this study, whatever could be done about thesituation was done in the light of present situations in Turkey and in EuropeanUnion.