Yerel yönetimlerin kararları üzerindeki vesayet denetimi
Tutelage control over conclusions of local administrations
- Tez No: 189700
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHLİS ÖĞÜTCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
ÖZETİdare ve yerel yönetimlerin, hukuka uygun davranması amacıylaeylem ve işlemleri çeşitli yollarla denetlenir. Yerel yönetimlerin denetimyollarından biri de idarû vesayet denetimidir.İdarû vesayet denetimi, yerel yönetimlerin idarû ve malûözerkliklerinin sınırını oluşturur. Bundan dolayı devletin, kanun izinverdiği ölçüde yerel yönetimler üzerinde denetim yetkilerine sahipolduğu kabul edilmiştir.İdarû vesayet denetimi ile idarenin bütünlüğü ilkesinin hayatageçirilmesi amaçlanır.Son dönemde çıkarılan yasal düzenlemeler ile yerel yönetimlerüzerindeki denetim önemli ölçüde azaltılmıştır. Bununla beraber devletindenetim yetkileri de tamamen sona erdirilmemiştir. Devlet, yerelyönetimlerin hukuka aykırı kararlarının iptâli için yargı mercilerinebaşvurma yetkisine sahiptir. Diğer yandan yerel yönetimlerin bazıkararlarının da devletin onayı ile yürürlüğe girebileceği kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTWith the aim to appropraite the laws; the administration and localadministrations are checked with the various ways. One of the inspection way oflocal administrations is administrative tutelage.Inspection of administrative tutelage forms the border (limit) ofadministrative and financial autachies of local administrations. Therefore; it isaccepted that state has limited inspection authority on local administrations.By inspection of administrative tutelage, actuation of the integrity of theadministration principles are aimed.Inspection of local administrations are reduced by the recent legalarrangements. Nevertheless inspeciton authorities of the state terminated. Statehas an athority on invalidation of illegal decisions of local administrations byconsultationing to justice. On the other side; it is accepted that some conclusionsof local administrations can only promulgated with the approval of state.