Turkish and German work mentalities: An intercultural approach
Türk ve Alman iş görme anlayışları: Kültürler arası bir yaklaşım
- Tez No: 189707
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ARBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Türk & Alman ş Görme Anlayışları: Kültürlerarası Bir YaklaşımEngin Bağış ÖZTÜRKDokuz Eylül ÜniversitesiSosyal Bilimler Enstitüsüngilizce şletme Anabilim Dalıngilizce şletme ProgramıKültür kavramı özellikle 1980'den sonra yönetim alanında birçok çalışmatarafından incelenen bir yapı olmuştur. Şu ana kadar yapılan bu çalışmalar ülkeleri belirlideğerler bazında birbirlerine olan konumlarını haritalandırmaya çalışmışlardır. Bununlaberaber ülkeleri etiksel olarak geliştirilmiş değerler bazında incelemek, onları belirliçerçevelerle sınırlamış ve önemli açıların kaçırılmasına sebeb olmuştur.Bu dışarıdan bakış açısıyla incelenen ülkelerden biri Türkiye'dir fakat bununyeterince Türkiye olgusunu anlatamaması araştırmacıları yeni yapılar geliştirmesineneden olmuştur. ş Görme Anlayışı Türkiye gerçeğini anlatan bu nadir yeni yapılardanbiridir. Türk ş Görme Anlayışı, Türkiye'nin yaşamakta olduğu Batı ve Yerel değerlerinyarattığı tarihsel ikilem çerçevesinde geliştirilmiştir. Bu açıdan çalışmanın amacı bu yenigeliştirilen yapının test edilerek Türk ş Görme Anlayışının gerçekten farklı tarihselkaynaklara sahip olan ülkelerde farklılık gösterip göstermediğinin sınanmasidir.Çalışma Türkiye ve Almanya'da gerçekleştirilmiş ve sonuçlar göstermiştirkisadece iki Batılı değer Almanlar için önemliyken sekiz tane Batılı değer Türklertarafından önemlidir, diğer bir yandan, on sekiz Yerel değer Türkler tarafından önemlidir.Böylece, calışmanın savı olan Batılı değerler Batılı ülkelerde daha önemlidir çok az birşekilde desteklenmiştir, Yerel değerler için ise bu bir dereceye kadar desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish & German Work Mentalities: An Intercultural ApproachEngin Bağış ÖZTÜRKDokuz Eylul UniversityInstitute of Social SciencesDepartment of Business Administration (English)Culture is a concept that is examined with many studies in management field,especially after 1980?s. The studies made so far generally have tried to map countrieswith regard to basic elements of culture, specifically values. Nevertheless, analyzingcounties with etically developed values can only explain countries with a limited view,and can miss the important aspects of the countries.Turkey is one of the research fields that is tried to be explained by outside viewsbut lack of understanding Turkey phenomena causes researchers to develop newlyemerging constructs. Work Mentality is one of the rare constructs that tries to explainTurkey reality. Turkish Work Mentality depends on the historical dilemma of the Turkeyphenomena between Western and Local Values. Therefore, the aim of the study is totest this newly emerging concept and find out really whether historical derived TurkishWork Mentality showed significant differences when compared to different countries.The study takes place in Germany and Turkey and the results indicate that thereare only two Western Values which are important for Germans, whereas eight WesternValues are important for Turks. On the other hand, eighteen Local Values are importantfor Turks. So the study?s assertion for Western Values is supported to a lesser extent,and the study?s claim for Local Values is supported to some extent.