7e modeli merkezli laboratuvar yaklaşımı ile doğrulama laboratuvar yaklaşımlarının öğrencilerin bilimsel süreç becerilerinin gelişimine ve kavramsal başarılarına etkisi
The effects of a laboratory based on the 7e model with verification laboratory approach on students? development of science process skills and conceptual achievement
- Tez No: 189706
- Danışmanlar: PROF.DR. RAHMİ YAĞBASAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Bu gerçeğin ışığında çalışmanın amacı, temel fizik laboratuvarlarında üniversite öğrencilerinin bilimsel süreç becerilerinin gelişimi ve mekanik konularındaki kavramsal başarıları üzerine, 7E Modeli merkezli laboratuvar yaklaşımı ile doğrulama laboratuvar yaklaşımının etkisini karşılaştırarak araştırmaktır. Araştırmanın örneklemini Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda öğrenim gören ve 2005-2006 öğretim yılının güz döneminde Temel Fizik Laboratuvarı-I dersini alan ?81? 1. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma deseni olarak öntest-sontest kontrol grup dizayn kullanılmıştır. ÖSS sınavı ağırlıklı standart puanları daha düşük olan II. Öğretim öğrencileri deney ? Bu çalışma, Gazi Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar ve Projeler Fonunca Desteklenmiştir. V grubu (43 öğrenci), daha yüksek olan I. Öğretim öğrencileri ise kontrol grubu (38 öğrenci) olarak belirlenmiştir. Bu nedenle araştırma, gruplar rast gele atanmadığı için yarı-deneysel bir çalışmadır. Sekiz hafta süreyle, deney grubundaki öğrenciler 7E modeli merkezli laboratuvar yaklaşımı, kontrol grubundaki öğrenciler ise doğrulama laboratuarı yaklaşımı ile öğrenim görmüşlerdir. Uygulama süresince her iki gruptaki etkinlikler kamera ile kayıt altına alınmıştır. Araştırmanın hipotezlerini test etmek için ?üç? veri toplama aracı kullanılmıştır. Bu araçlardan ilki, öğrencilerin bilimsel süreç becerilerinin gelişip gelişmediğini test etmek için Bilimsel Süreç Beceri Testi (BSBT)'dir. Öğrencilerde uygulama süresince geliştirilmeye çalışılan beceriler değişkenleri belirleme ve kontrol etme, hipotez kurma, işevuruk tanımlama, verileri ve grafiği yorumlama ile araştırma planlama olarak belirlenmiştir. Gruplardaki öğrencilerin kavramsal başarılarını karşılaştırmak için ise, Kuvvet Kavram Testi-KKT (Force Concept Inventory-FCI) ile Kuvvet ve Hareket Kavramsal Değerlendirme Testi-KHKDT- (Force and Motion Conceptual Evaluation-FMCE) testleri uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda, hipotezlerin test edilmesinde ANCOVA, MANCOVA ve bağımlı gruplar t-testi teknikleri kullanılmıştır. Sonuçlar .05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda 7E modeli merkezli laboartuvar yaklaşımına göre yürütülen laboratuvar modelinin, öğrencilerin bilimsel süreç becerilerinin gelişimine ve kavramsal başarılarına anlamlı bir katkı sağladığı görülmüştür. Araştırmanın sonucunda etkili bir fizik laboratuvarı geliştirmek için önerilerde bulunulmuş ve yapılandırmacı teoriye göre hazırlanmış örnek laboratuvar raporları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the effects of a verification laboratory approach with laboratory approach based on 7E Model on university students? development of science process skills and conceptual achievement in the general physics laboratory. In this study the sample consisted of 81 freshman university students who were taking the General Physics Laboratory-I- course at the Gazi University Faculty of Gazi Education Department of Science Teaching Programme. The research was applied in fall semester of 2005-2006 academic year. In this study pretest-posttest design with control group was used. The night class students(43) which are taken lower weighted standard points of Student Selection Exam (SSE) than day class students, was selected as experimental group. Day class students (38) was selected as control group. As sample of study weren?t ? This researh has been supported by Gazi University Fund of Scientific Research and Project. VII divided two groups (experimental and control) randomly, this study was quasiexperimental in design. In this research, 7E Model based laboratory approach was applied in experimental group and traditional verification laboratory approach was used in control group. Besides, during eight weeks, experiments were recorded with a video-camera by researcher. In order to assess hypotheses of study three assesment tools were used: First tool is Science Process Skills Test (SPST) was used whether the development of science process skills of students is related to two types laboratory approach. In the SPST, was developed to measure the abilities of identifying and controlling variables, defining operationally, stating hypothesis, interpreting data and graphs, and designing investigations. The second and third tools are Force Concept Inventory (FCI) and Force and Motion Conceptual Evaluation (FMCE) were used to compare conceptual understanding of control and experimental group students. Three tools were given to both groups as pretest and posttest. ANCOVA (Analysis of Covariance), MANCOVA (Multivariate Analyses of Covariance) and dependent t-test techniques were used for testing the hypotheses of study. The meaningful level of the results was accepted .05 Results of the analyses showed that there was a significant difference between the effect of traditional laboratory approach and 7E model based laboratory approach on development of science process skills and conceptual achievement. The findings of study suggest that the 7E model based laboratory approach applications are more effective than the traditional verification laboratory approach applications in terms of students? science skills and conceptual understanding. Several suggestions were made to improve effective physics laboratories at secondary and higher education levels using the constructivist laboratory model.