Johann Sebastian Bach''ın Klavyeli Eserleri
The Keyboard Works of Johann Sebastian Bach
- Tez No: 274500
- Danışmanlar: DOÇ. SELEN BUCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
1600'lerde yazılan ilk operaların ardından, Johann Sebastian Bach'ın (1685?1750) ölümüne kadar süren Barok dönem başladı. Barok müziğin gelişiminde Bach, yaşamının üç önemli dönemi olan Weimar, Köthen ve Leipzig'de, kilise müziği ve dindışı müziği iç içe geçirip bir bütünlük haline getirebilmiş ve ardından gelecek olan nesiller boyunca etkisini sürdürmüştür.Bach, öncelikle ilk çalışmaya başladığı çalgı olan orgu derinlemesine inceleyerek, doğaçlama yeteneğinden faydalanıp yaşamının sonuna kadar bu çalgı için birçok eser vermiştir. Bu org eserleri içerisinde prelüdler ve fügler, sonatlar, koral prelüdler ve konçerto uyarlamaları en önemlileridir. Besteleme sürecinin büyük bir kısmını kapsayan org dışında diğer eser verdiği çalgılar ise klavikord ve klavsendir. Bu çalgılar için bestelediği eserleri arasında Klavierbüchlein başlığı altında çalma tekniğine ait önemli ipuçlarını keşfedebilme olanağını sağlayan eseri ve öncelikle kendi çocuklarının ve daha sonra öğrencilerinin eğitimi için bestelediği Envansiyonlar ve Sinfonialar yer almaktadır. Klasik süit şemasına yeni bölümler ekleyerek Klavsen için Süitler ve Partitalar bestelemiştir. Bach'ın yazmış olduğu ve günümüzde sık sık seslendirilen İtalyan Konçertosu, Re minör Kromatik Fantezi ve Füg ve Goldberg Çeşitlemeleri teknik becerinin sergilendiği önemli eserleridir. Bach'ın yine eğitim amaçlı olarak bestelediği eserler arasında iki defterden oluşan toplam kırk sekiz prelüd ve füg'ü kapsayan Das Wohltemperierte Klavier (İyi Düzenlenmiş Klavye) klavye eserleri arasında önemli bir yer tutar. Bach son olarak Müzikal Sunu ve Füg Sanatı'nı bestelemiştir.Bach'ın eserleri yorumlanırken süslemelerin kullanılışı, gürlükler, cümlelerdeki nefesler, bağlar ve aksanların doğru kullanılışı gibi konulara önem verilmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
After the the first operas written in 17th century, the Baroque era started and continued until Johann Sebastian Bach?s (1685?1750) death. In the development of Baroque music, Bach, at the three major periods of his life, Weimar, Köthen and Leipzig, united and assimilated the church music and the secular music in a unity and so his music?s effects endured into upcoming generations.Bach at the beginning studied his first instrument, the organ, in depth and also with help of his improvisation skills, composed great amount of works all through his life for this instrument. Among the organ works the most important ones are the preludes and fugues, sonatas, choral preludes and concerto transcriptions. Besides the compositions for organ which comprised a very large part of his composing period, other instruments for which he wrote were the clavichord and clavecin. Among the works for these instruments there are his work called Klavierbüchlein and the Inventions and Sinfonias. These works are composed primarily for the education of his own children and then his students and they provide important opportunities to explore important hints on playing technique. He composed Suites and Partitas for Clavecin by adding new sections to the classical suite scheme. The Italian Concerto, The Chromatic Fantasy and Fugue in D minör and The Golberg Variations are among Bach?s most important works that are perfomed until today very often and show his technical skills. ?Das Wohltemperierte Clavier? (The Welltempered Clavier), consisting of two books with forty-eight preludes and fugues are also composed for educational purposes and take an important place among his works for the keyboard instruments. Bach?s composition life ended with The Musical Offering and The Art of Fugue.While performing the works of Bach, much importance has to be given to subjects such as the use of ornaments, dynamic nuances, breaths and slurs in phrases and the right use of the accents.