Makro ekonomi politikalarının döviz kuru üzerindeki etkilerinin bir değerlendirilmesi ve Türkiye örneği
An An evaluation of macro economic policies on exchange rates and the case of Turkey
  1. Tez No: 189746
  2. Yazar: İSMAİL MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSNÜ ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziMakro Ekonomi Politikalarının Döviz Kuru Üzerindeki Etkilerinin Bir Değerlendirilmesive Türkiye Örneğismail MUTLUDokuz Eylül ÜniversitesiSosyal Bilimleri Enstitüsüktisat Anabilim DalıÜlkelerin uygulamakta olduğu Makro Ekonomi Politikalarının, döviz kuruüzerinde yarattığı veya yaratacağı etki, özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerdeekonomik dengenin belirlenmesi açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı,sözü edilen etkinin, hangi makro ekonomik politikalardan ve ne orandakaynaklandığını tespit etmeye çalışmaktır.Çalışmada öncelikle döviz kuru rejimleri ve döviz kuru belirleme yöntemlerikonularına değinilmiş ve döviz kuru olgusu hakkında genel bir bilgi verilmiştir. kincibölümde ise Türkiye'de döviz kuru ve makro ekonomi politikaları kavramlarıincelenmiş; 1980 sonrası başlayan finansal serbestleşme politikaları sonucundaTürkiye ekonomisinin o yıldan günümüze içinde bulunduğu genel görünümbelirlenmiş ve ülkede döviz kurunu etkileyen ekonomi politikaları araştırılmıştır.Tezin son bölümünde ise Türkiye ekonomisi üzerine bir ekonometrik analizyapılmıştır. Analizde kullanılan yöntem durağanlığın incelenmesi, Engle-Granger çiftaşamalı eşbütünleşme analizi ve Hata Düzeltme Modelidir. Çalışmada Türkiye'denominal döviz kurunun en fazla enflasyondan etkilendiği, incelenen dış ticaret, para vemaliye politikası göstergeleri olan ; ihracatın ithalatı karşılama oranı, faiz ve son olarakbütçe açığının GSMH' ya oranının kur üzerinde ki etkisinin sınırlı olduğu tespitedilmiştir.Anahtar Kelimeler : 1) Döviz Kuru 2) Makro Ekonomi Politikaları 3) Finansal Serbestleşme4) Birim Kök Testleri 5) Eşbütünleşme Analizi
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisAn Evaluation of Macro Economic Policies on Exchange Rates and The Case ofTurkeysmail MUTLUDokuz Eylül UniversityInstitute of Social SciencesDeparment of EconomicsThe effect of the macro economic policies on the exchange rate is veryimportant because of the fact, that it determines the economical balance in developingcountries such as Turkey. The objective of this study, has been an attempt to find outthe macro economic policies which cause this effect and to determine theirrelationship.This study is essentially concerned with exchange rate regimes and the ways ofexchange rate determination and a general outline has been given of the notion of theexchange rate and macro economic policies in Turkey has been examine; Turkisheconomy that has been effected by financial liberalisation policies, since 1980 hasbeen observed and the economic policies which affect the Exchange rate in theTurkey have been analyzed.In the last part of the thesis an econometric analysis has been made on Turkisheconomy. The process in this analysis is an investigation of the stationary , Engle-Granger double step co-integration and error correction model. As a result of theanalysis in this study; it is determined that nominal currency in Turkey is chieflyeffected by inflation. Besides, it is found out precisely that the effect of export-importratio, interest rate and finally the ratio of budget deficit to GNP the is limited.Key Words : 1) Exchange Rate 2) Macro Economic Policies 3) FinancialLiberalisation 4) Unit Root Tests 5) Co-integration