İ.H.Bursevi'nin Vesiletü'l-Meram'ı (inceleme ve metin)
I.H.Bursevi's Vesiletu'l-Meram (review and text)
- Tez No: 189773
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Tezimizin amacı İsmâil Hakkı Bursevû'nin hayatını incelemek veVesûletü'l-Merâm adlı eseri ışığında tasavvufû görüşlerini tespit etmektir.XVI. yüzyılın ikinci yarısı ve XVII. yüzyılın ilk çeyreğinde yaşayanİsmâil Hakkı, Celvetiyye'nin meşhur şeyhlerinden biridir. Çok yönlü birmutasavvıf olan Bursevû, hem muallimlik, hem vâizlik, hem mürşidlik, hem demüelliflik vazifelerini dengeli olarak yürütmüştür. Gerek islâmi ilimlerle ilgiligerekse dil ve edebiyat alanıyla ilgili oldukça fazla eserler te'lif etmiştir.İsmâil Hakkı Vesûletü'l-Merâm adlı eserinde sahûh bir sülûk vehalvetten faydalanmak için gerekli olan sekiz şartı ele alır. Cüneyd-i Bağdâdû'yedayandırılan bu sekiz şartı incelerken, tasavvufun bazı önemli konularını da elealır. Tezimizin ikinci bölümünde bu sekiz şart ve üçüncü bölümünde Vesûletü'l-Merâm'da ele alınan diğer tasavvufû konular incelenmiştir.Çalışmamızın ek kısmında, İsmâil Hakkı Bursevû'nin söz konusuçalışması, yazma dört nüshasından hareketle günümüz Türk yazısınaçevrilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of my thesis is to study the life of İsmâil Hakkı Bursevû andto determine his opinions in the light of his work of art Vesûletü?l-Merâm.İsmâil Hakkı who had lived in the second half of XVI. and in the firstquarter of XVII. Century was one of famous sheikhs of Celvetiyye. Being a highqualified sufi Bursevû had carried out his duty both as a teacher, as a preacher,as a murshid and as an author moderately. He had many works of art in thefield of İslamic science and language and literature.İsmâil Hakkı in his work of art Vesûletü?l-Merâm dwells upon eightnecessary conditions to benefit from a strong sülûk and lonelyness (halvet).While examining the eight conditions that were based on Cüneyd-i Bağdâdû, healso dealed with some of the important issues of İslamic mysticism. These eightconditions are examined in the second chapter of our thesis and the otherİslamic mystic subjecks discussed in Vesûletü?l-Merâm are studied in the thirdpart of it.At the patch of our work İsmâil Hakkı?s work of art was translated in totoday?s Turkish text from four hand written manuscripts.