An archetypal study of Ursula K. le Guin's earthsea trilogy and reflections in language teaching trough task-based learning
Ursula K. le Guin'in yerdeniz üçlemesinin arketipik bir çalışması ve görev odaklı öğrenme yöntemiyle dil öğretimine yansımaları
- Tez No: 189778
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERYAL ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Western Linguistics and Literature, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kökeni nesilden nesile aktarılan masallara, mitlere ve efsanelere dayanan fantastikedebiyat yirminci yüzyılda ardı ardına yazılan başarılı eserlerle önem kazanmış ve yirmibirinci yüzyılda başlı başına alternatif bir edebi akım halini alarak günden güne artanpopüler bir ilgiyle izlenir olmuştur.Fantastik edebiyat çağlar boyunca çocuk edebiyatı olarak algılanmış, hakettiği ilgi vedeğeri görmemiştir. Ayrıca, fantastik yapıtlara üniversitelerin eğitim ve öğretimprogramları müfredatlarında yeterince yer verilmediği ve bu türün eğitimindekullanılabilecek yaklaşım ve yöntemlerin etraflıca araştırılmadığı görülmüştür.Bu tez, bu düşüncelerden hareketle hazırlanmış ve bu alandaki boşluğu doldurmayı amaçedinmiştir.Bu tezde kullanılmış olan arketipçi eleştiri 20. yüzyılda doğmuş bir eleştiri yöntemidir.Bu yöntemin amacı çok eski çağlardan beri insanları etkileyen ve her insanda bulunan birtakım ölümsüz arketiplerin bir eserdeki izlerini sürmektir. Bu bağlamda, bu tez, UrsulaLe Guin'in ?Yerdeniz? üçlemesindeki arketiplerin bir incelemesini içermektedir.Arketipler edebi eserlerde sıkça tekrarlanan evrensel ilk modellerdir ve masal, mit veefsanelere kaynak olmalarıyla günümüz fantastik edebiyatın bel kemiğini oluştururlar.Jung'a göre bu arketipler insanların ortak bilinçaltında yatan ve bizlere bilinçaltınınderinliklerinden gelen kodlanmış psişik davranış formlarıdır.(1996: 42)Bu tezde, Le Guin'in Yerdeniz üçlemesinin psikanalitik eleştirisini sunarken Jung'unarketipler ve ortak bilinçdışı gibi kuramları gözetilmiş ve öğretim yöntemleri bölümündebu üçlemenin nasıl öğretilebileceği üzerine durularak pratik aktiviteler geliştirilmeyeçalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at exploring the archetypes in 20th century fantasy literature andseeks to discover the traces of Carl Jung?s theories concerning such archetypes as theHero, the Child, the Self, the Anima/Animus, and the concepts of individuation and self-development through works of fantasy.The approach to the study of fantasy has been a psychoanalytical one and it is argued thatthere are certain attributes to Jungian concepts and theories in works of Ursula K. LeGuin. Throughout the study, the following question has been kept in mind as a generalguide:How did Ursula K. Le Guin employ and depict the archetypal characters and themes inher fantastic trilogy ?Earthsea?, and in what ways can the trilogy be taught in a languageclassroom?The three books examined are The Wizard of Earthsea, The Tombs of Atuan and TheFarthest Shore. All these employ as their theme the concepts of maturity, individuationand self-realization, which are found within the structure of The Hero Archetype. Withinthis framework, after an archetypal analysis of those three books, the practicalapplications were applied in teaching them in language classroom.