Eğlendirici yazınsal türlerin Türkçe öğretiminde kullanımı ve bu çerçevede 2004-2005 Türkçe öğretim programının değerlendirilmesi
The use of humorous literary genres in teaching turkish language and the assessment of 2004-2005 teaching Turkish language programme
- Tez No: 189782
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu araştırmanın amacı. 2004-2005 Türkçe Öğretim Programında“Eğlenmek için fıkra, tekerleme, masal vb. okur.”biçiminde oluşturulan kazanımın zenginleştirilmesi ve daha etkili kullanılması için Türkçe Öğretim Programında yer alan temalar esas alınmak koşuluyla eğlendirici yazınsal türlere ait kaynakların (fıkra, eğlendirici öyküler, tekerleme, bilmece, karikatür....vb.) değerlendirilmesidir.Bu çalışmayla eğlendirici yazınsal türlerin Türkçe öğretimindeki etkisinin araştırılması. 2004-2005 Türkçe Öğretim Programında bu türlerin daha da etkin kullanımını sağlamak hedeflenmiştir.Araştırmada, çocukların dilsel gelişimleri, okuma alışkanlığı kazanmaları ve yaratıcı yazmalarına destek olabilecek eğlendirici yazınsal türlerin 2004-2005 Türkçe Öğretim Programı ve Türkçe 1-5. sınıf ders, çalışma, öğretmen kılavuz kitaplarında kullanılmasının önemi belirtilmiştir.Yapılan çalışmayla ailelere, öğretmenlere ve öğrencilere kaynaklık edilmesi. eğlendirici yazınsal türlerin kaynak araştırmasının yapılması ve eğlendirici yazınsal türlerin yeni programa uygulanabilirliği hedeflenmiştir.Araştırma sonucunda çocuğun gelişim düzeyi, beklenti ve tutumları da göz önüne alındığında Türkçe öğretim programında yer alan eğlendirici yazınsal türlere yönelik kazananların Türkçe ders kitaplarında yeterince yansıtılmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to make an evaluation of thc gain that is to be enriched and to be used more effectively by the help of some şort of themes: such as joke, cant phrase. tale. humorous stories, riddles. caricature and humorous literary genre resources vvhich take place in Teaching Turkish Language Program me.This is the \vork which takes aim at researching of the effects of humorous literary genres and to ensure the effective use in 2004-2005 Teaching Turkish Language Programme.The importance of Humorous Literary Genres that would be hclpful for children's lingual development, gaining reading habit, and creative vvriting; in addition to these, the use of the genres in 2004-2005. Teaching Turkish Language Programme. 1-5. grades Turkish studenLs and teachefs source book; is strongly mentioned in this research paper.The fcasibility of humorous literary genres \vas aimed at being as resource for parents. teachers and students and also doing the resource search of the genres.As a conclusion of the research: as the chikLs gro\vth level. expectation and manner are taken into consideration; İt is clearly seen that the gains - take place in Teaching Turkish Language Programme. - dircctcd Humorous Literary Genres haveıTt been retleeted effectivelv enouuh into Turkish course books.